Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Vodík, elektromobilita, fotovoltaika, ekologická energetika, úspěšné prodeje – investiční fond Skupiny ČEZ má po šesti letech působení v portfoliu řadu úspěšných firmem aktivních na pěti kontinentech

Venture kapitálový fond Skupiny ČEZ Inven Capital od roku 2015 prověřil na 2400 investičních příležitostí z celé Evropy, k realizací jich zatím vybral 14, včetně dvou českých. Firmy, ve kterých drží podíl, odstartovaly řadu inovativních projektů, které budou přispívat k plnění globálních dekarbonizačních cílů, ať už je to v oblasti vodíkových technologií, solární energetiky, energetické efektivity a úspor, či elektromobility. Dvě společnosti ze svého portfolia Inven Capital již výhodně prodal globálním hráčům jako Microsoft nebo Shell. Od Skupiny ČEZ a Evropské investiční banky získal na investice celkem 6,3 miliardy korun, doposud proinvestoval cca 3,4 miliardy korun.

První investice Inven Capital v roce 2015 směřovaly do německých společností sonnenSunfire, od té doby fond vstoupil do dalších 12 start-upů z Evropy a Izraele, včetně dvou českých, a dvě firmy úspěšně prodal. V současnosti tak vlastní podíly ve 12 společnostech ze šesti zemí, které zaměstnávají přes 1300 lidí a své aktivity rozvíjejí na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Celkové tržby současných portfoliových firem ke konci roku 2020 činily 4,6 miliard korun.

Skupina ČEZ svému fondu svěřila 190 milionů euro. Jeho úspěšná investorská strategie na konci roku 2017 přilákala Evropskou investiční banku, která Inven Capital poskytla do správy 50 milionů eur za účelem vytvoření společné investiční iniciativy. První společnou investici pak Inven Capital s EIB uskutečnili na podzim 2018. Celkem Inven Capital v období 2015-2020 proinvestoval 130 milionů euro (3,4 miliardy Kč) a dalších zhruba 70 milionů euro (necelé 2 mld. Kč) alokoval na dodatečné investice do stávajícího portfolia, které budou realizovány v příštích pěti letech.

„Velmi úspěšný byl Inven Capital v dosavadních dvou prodejích svých podílů: firmu sonnen koupila společnost Shell a Cyber-X zase zaujal společnost Microsoft. Bavíme se o zhodnocení investice v řádech stovek procent. Cenný je ale pro nás i přenos technologií, produktů a služeb do nabídky ČEZ, jako se to podařilo například u izraelské společnosti Driivz, jejíž software od loňského roku řídí celou naši síť dobíjecích stanic pro elektromobily,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Dvanáctičlenný tým Inven Capital každoročně prověří několik set investičních příležitostí, doposud jich má na kontě zhruba 2 400. Společně s ním do vybraných start-upů investují nejen jiné světoznámé fondy (např. Cherry ventures, Contrarian Ventures nebo Heartcore Capital), ale i fondy globálních firem typu Shell, Neste, Amazon, E. ON či Total.

„Našim portfoliovým firmám jsme za posledních šest let pomohli získat cca 13 miliard korun od světových venture kapitálových fondů a mnohé z našich startupů pravidelně skórují v prestižní anketě Global Cleantech 100, vyhlašované poradenskou firmou Cleantech Group, což potvrzuje správnost našich investičních rozhodnutí,“ řekl generální ředitel Inven Capital Petr Míkovec.

Firmy, do kterých Inven vstoupil, se podílejí na řadě významných technologických projektů po celém světě. Takovým příkladem je například německá společnost Sunfire. Od vstupu Inven Capital v roce 2015 se z lokální firmy stala třetím největším poskytovatelem vodíkových technologií v Německu (po Thyssengruppe a Siemens). Nyní zaměstnává přes 230 pracovníků v Německu, ve Švýcarsku a v Norsku a spolupracuje na vodíkových projektech s největšími evropskými firmami. V Rotterdamu například postavila největší vysokoteplotní elektrolyzér na světě pro rafinérii biopaliv firmy Neste, v Norsku staví výrobnu zeleného leteckého paliva a podobný projekt chystá ve spolupráci s Airbusem a Air France-KLM i ve Francii. Ve Španělsku se zase podílí na dekarbonizaci tamního keramického průmyslu.

Vybrané zajímavé projekty a úspěchy firem z portfolia Inven Capital

Cloud&Heat (Německo)

  • Vyvíjí software pro celoevropské cloudové úložiště Gaia X, které prosazuje Evropská unie jako konkurenci úložištím soukromých firem typu Apple
  • Ve spolupráci se švédským Vattenfallem vybudovali datové úložiště, které vytápí jižní část Stockholmu
  • Ve spolupráci s Deutsche Telecom v roce 2020 spustili zelenější on-line hraní her

Driivz (Izrael)

  • Jejich technologická řešení v současnosti využívá přes 700 000 řidičů elektromobilů a 130 různých typů dobíjecích stanic, včetně dobíjecí sítě ČEZ v Česku
  • V březnu 2021 do Driivz vstoupil výrobce nákladních vozidel, autobusů a stavební techniky Volvo Group

Neuron Soundware (Česká republika)

  • Jejich unikátní umělá inteligence na základě analýzy zvuků např. předchází poruchám eskalátorů v Dopravním podniku Praha nebo strojů v lakovně závodu ŠKODA v Kvasinách

Tado°(Německo)

  • K únoru 2021 prodalo tado° více než 1,5 milionu chytrých termostatů termostatů a dodatečných zařízení propojených softwarovou platformou pro řízení plynových kotlů, tepelných čerpadel a solárních panelů. To umožnuje vzdálený monitoring, předcházení problémů a levnější údržbu.

Vulog (Francie)

  • Do roku 2016 realizováno cca 10 mil. jízd pomocí technologií Vulog, nyní je to 20 mil. ročně
  • Expandovali do USA (2017), Číny (2018), Belgie (2018) a Německa (2019)
  • V roce 2019 partnerství s Renaultem

INVEN CAPITAL je venture kapitálový fond Skupiny ČEZ. Od roku 2017 má ve své správě kapitál od Evropské investiční banky (EIB) na společné investice do čistých a inovativních technologií. Financování EIB je realizováno z prostředků Evropského fondu pro strategické investice (EFSI). Strategií Inven Capital je vyhledávání investic do menších inovativních a rostoucích smart energy firem. Zaměřuje se především na růstové investiční příležitosti v pokročilejší fázi rozvoje („later stage growth“) s osvědčeným byznys modelem prokázaným realizovanými příjmy a dlouhodobým růstovým potenciálem. Cílem Inven Capital je vytváření dlouhodobé hodnoty díky aktivní spolupráci s managementem společností, do kterých investuje, a aktivní podpory strategie organického nebo akvizičního růstu. Společnosti v portfoliu Inven Capital získají možnost využít pro další rozvoj rozsáhlých odborných znalostí Skupiny ČEZ v energetickém sektoru, její klientské základny a technologických synergií. Fond je řádným členem Invest Europe (Evropská asociace private equity a rizikového kapitálu) a CVCA (České asociace private equity a rizikového kapitálu). Od svého založení v roce 2015 investoval Inven Capital celkem do čtrnácti společností, u dvou z nich již provedl úspěšný exit.

Newsletter