Z návratnosti vám může spadnout čelist, zásadní je ale i schopnost poznat padělky, zvládat nástrahy mezinárodního práva a mít přehled o tom, co zrovna ve světě umění „frčí”. Andy Warhol jednou řekl: „Vydělávat peníze je umění!“ Ale co vydělávat peníze z umění?
Máte přebytek financí a investice se hlásí o slovo. Nemovitostem se loni zrovna nedařilo. Jachty? Veteráni? Šperky? Diamanty? Ne! Loňský rok byl zcela průlomový, podle Knight Frank Luxury Investment Index se loni více než „investičnímu vínu”, které dominovalo v posledních letech, dařilo umění. Index měří výkon deseti aktiv sledováním jejich hodnoty, od diamantů až po známky.
České umění patří do světové špičky
Obraz od Lady nebo Muchy najdete ve sbírkách velkých světových sběratelů, ale ani novodobí umělci nezůstávají pozadu. Jména Karel Malich, Stanislav Kolíbal nebo Adriena Šimotová jsou dnes již také na denním menu sběratelského gurmána. Pozvolna se otevírají dveře i autorům těsně po škole a v neposlední řadě se začínají rozšiřovat i investice do dalších oborů umění. V popředí tedy už nestojí jen obrazy a sochy, ale například i porcelán či sklo. Mezi výrazné tvůrce českého porcelánu patří například ak.mal. Boris Nosek, který se věnuje tvorbě uměleckého porcelánu přes třicet let. V letošním roce se stal garantem výstavy Květy 2018 – PŘÍBĚH STOLETÍ, která představí díla více než dvou desítek českých autorů a je svým rozsahem zcela jedinečná.
Do umění musíte investovat srdcem
Závratná návratnost neláká davy. Výhodou investic do umění je, že do ní nejde každý. Málokdo si koupí dílo, které mu není blízké, jen kvůli investici. Můžete si najmout armádu zprostředkovatelů a znalců, vyhnete se falzům i nepravým prodejcům, ale ten pravý požitek máte jen tehdy, když vám je umění blízké. „Když do světa investic jednou vkročíte, cestu ven už ani nehledáte,” říká o investicích do umění Jarmila Hla Shwe, mecenáška umění, investorka a majitelka společnosti Alternative Investment Advisory. „Někdy si nejste jistí a umění si jen půjčíte, ale pokud si k vám najde cestu, chcete si ho užít a až přijde jeho čas nebo jiná láska, pošlete ho dál. Výdělek je bonus,” dodává. I největší bankovní domy by vám potvrdili, že investice do umění jsou běžnou součástí jejich nabídky a rozhodně vynáší.
Opravdový prožitek, opravdové výdělky
Skutečný prožitek z investic do umění vám přinese zcela ojedinělá konference, která propojí svět umění a financí, INVEST FORUM 2018: Umění – investice do budoucnosti. První ročník konference proběhne 21. listopadu 2018 v pěti historických sálech Staroměstské radnice. Pečlivě poskládaný program a spektrum výjimečných řečníků jsou zárukou kvality nejen pro zkušené investory, ale i pro ty, kteří se o investice do umění teprve zajímají. Na jednom místě a za jeden den tak můžete zjistit vše podstatné o investování do umění.
Konference se uskuteční pod záštitou PhDr. Ľuboslava Mozy, teoretika i historika umění a hlavního města Prahy. Roli řečníka přijali slavný český houslový virtuos a soudní znalec v oboru smyčcových nástrojů Jaroslav Svěcený, významný český galerista Jiří Rybář nebo Doc. Ing. Jiří Švarc, CSc. Nedílnou součástí bude doprovodný program v podobě charitativní aukce uměleckých děl za přítomnosti patronky projektu Šance CZ Marty Kubišové.
Zájemci o umění se naučí orientovat v cenových mapách uměleckých děl, dozvědí se, jak efektivně investovat a jaké jsou trendy v oboru. Odborníci jim poradí, jak se vyhnout rizikům při pořizování uměleckých děl a co sledovat v oblasti práva. V nádherných prostorách Staroměstské radnice se můžete setkat s význačnými sběrateli, znalci, historiky umění i odborníky na falzifikáty.
Vyzkoušejte si první dražbu bez rizika
Během charitativní aukce budete mít možnost zakoupit díla grafika Josky Skalníka, obrazy Richarda Kočího a Jiřího Šorma, skleněný objekt od Rudolfa Burdy, kaligrafii od Jiřího Straky a dokonce i zlatý šperk s Vltavínem od Terezy Radové.