Výsledek páteční numismatické aukce činí 154 milionů korun. Nejdražší mince pokořila hranici 10 milionů

Dosud největší letošní sálová dražba mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických materiálů, která proběhla v pátek 22. dubna, zaznamenala úspěch nad očekávaní nejen pořadatele. Oproti předběžnému očekávání se 518 nabízených položek vydražilo o 34 milionů korun více, než činily původní odhady. Nejvzácnější minci s motivem Albrechta z Valdštejna si novopečený majitel odnesl za 10,5 milionů korun. Aukci pořádal největší, česko-slovenský, aukční dům s numismatikou – Macho & Chlapovič.

Mince a další numismatický materiál, který aukce zájemcům nabídla, pocházel z několika zemí, mezi kterými kromě Česka a Slovenska nechyběla například Velká Británie, Německo, Rusko, ale třeba i Vatikán. Všech 518 položek, o které svedlo boj přes tisíc zájemců, z aukční nabídky během jediného dne doslova zmizelo. „Vidíme enormní zájem nejen o investiční zlato a stříbro, ale taky o špičkový numismatický materiál. Potvrzuje se už léta trvající trend, kdy se sběratelé snaží cenné mince spíše nakupovat než prodávat“ říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukční síně Macho & Chlapovič.

Největší lákadlo právě uplynulé aukce, a to 10 dukát Albrechta z Valdštejna z roku 1631 „šel“ do aukce s vyvolávací cenou 5 milionů korun. Po napínavém souboji nakonec pokořil magickou hranici 10 milionů a vydražen byl za 10 532 000 CZK. „Naše očekávání před aukcí se naplnilo v podobě více než dvojnásobné finální prodejní ceny, kterou si tato mince bezesporu zaslouží“ vysvětluje Macho a dodává: “Tato mince má kromě své vnitřní ceny zlata a umělecké hodnoty, také velmi silný příběh, kdy císař Ferdinand II. přikázal po Valdštejnově zavraždění v roce 1634 roztavit všechny jeho mince a dochovalo se jich velmi malé množství“.

Značných úspěchů dosáhly československé zkušební ražby, u kterých se v mnoha případech prodejní ceny vyšplhaly na několikanásobek cen vyvolávacích. Příkladem je zkušební ražba dvacetikoruny z roku 1938 s vyvolávací cenou 488 tisíc korun. Konečná suma se zastavila až na částce 7 milionů korun. Jedná se o velice vzácný exemplář, který dokládá, že stát chtěl v roce 1938 vydat dvacetikorunou minci k 20. výročí vzniku republiky. Pod tíhou mnichovského diktátu k vydání však nakonec nedošlo.

Vysokých cen dosáhly i mnohé jiné aukční položky. Příkladem je sada zlatých a stříbrných medailí s Alexandrem Dubčekem, která se vydražila za 9,7 milionů korun. Za zlatou kremnickou medaili z roku 1686, která byla vyražena u příležitosti osvobození Budína od Turků, nový majitel zaplatil 5 milionů Kč. Také prodejní ceny 10 dukátu z roku 1629 a 5 dukátu z roku 1623 z období vlády Ferdinanda II. v obou případech překročily 5 milionů Kč.

Hodnota numismatických materiálů byla před aukcí odhadována na přibližnou sumu 120 milionů korun. Už dopředu však bylo stále více patrné, že se vzhledem k aktuální inflaci a celkové situaci ve světě zájemci o mince, bankovky a medaile doslova poperou. Výsledkem tak bylo překročení původního odhadu o 34 milionů. Od pondělí 25. dubna, do čtvrtka, 28. dubna, bude probíhat ještě elektronická aukce, jejíž náplní bude například rozsáhlá sbírka drobných mincí (nejen) Leopolda I. od významného sběratele. Ten sbírku přibližně 700 mincí systematicky budoval více než 40 let. Předpokládá se, že po jejím ukončení by obě aukce dohromady měly překročit částku 160 milionů korun.

Newsletter