Výsledky aukce největšího keltského pokladu předčily očekávání o 25 milionů. Nejdražší mince vydražena za 2,5 milionu

V pátek 15. října se uskutečnila hlavní část velké a dlouho očekávané aukce zlata z keltského pokladu z Podmokel. Výsledná suma aukce dosáhla hodnoty téměř  90 milionů korun, nejatraktivnější mince, dukát křivoklátského knížete Karla Egona Fürstenberka, si majitel odnesl za částku 2,5 milionu CZK. Aukce, proběhla jako sálová, prostřednictvím internetu a po telefonu a obsahovala 576 položek. Kromě mincí se v nabídce objevily i medaile, vyznamenání a bankovky. Akci uspořáda největší, česko-slovenský, aukční dům s numismatikou Macho & Chlapovič.

Pátek se stal pro numismatické zájemce doslova svátkem. Do aukce se dostalo zlato z největšího zlatého pokladu, který se kdy v Evropě našel. Byl objeven přesně před 250 lety, vážil 50 kg a obsahoval 7 – 10 tisíc mincí. Hitem dražby se stal dukát křivoklátského knížete Karla Egona Fürstenberka, ražen v roce 1772 v Praze, jehož vyvolávací cena činila 250 tisíc korun. Oproti původním předpokladům (600 tisíc CZK), se nakonec vydražil více než za čtyřnásobek, úctyhodných 2,5 milionu korun.

Značnou konečnou cifru zaznamenala i konečná hodnota celé aukce. „Hodnotu sbírky čítající 576 položek jsme před zahájením predikovali zhruba na 65 milionů, a tak pro nás bylo příjemným překvapením, že finální se zastavila na na čísle 90 milionů korun“ říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič a dodává

Kromě unikátního dukátu K. E. Fürstenberka nabídla aukce další zajímavé kousky. Velký úspěch zaznamenal dukát Albrechta z Valdštejna z roku 1631. Po napínavém souboji byl nakonec vydražen za 2,4 milionu korun. Nedražily se ovšem pouze mince. Kromě medailí představovaly velkou část nabídky i bankovky. Tou bezesporu nejzajímavější byla 100 Koruna z roku 1919, jejímž autorem je světoznámý malíř, grafik a výtvarník Alfons Mucha. Patřila mezi nejčastěji padělané československé bankovky. Vzácný originál v aukci nabízený byl v nádherném sběratelském stavu a vydražil se za 915 tisíc korun.

Newsletter