Dolar po inflaci otestoval hranici 1,1000 za euro, kterou nepřekonal. Dnes se obchoduje nad ní. Americké výnosy nakonec vzrostly. Koruna krátce oslabila nad 25,10 za euro a k 22,80 za dolar.

WHO doporučila vládám uvalit zvláštní daň na slazené nápoje

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala vlády jednotlivých zemí, aby v zájmu boje proti obezitě, cukrovce a zubnímu kazu uvalily zvláštní daň na slazené nápoje. Učinila tak u příležitosti dnešního Světového dne obezity.

Výskyt případů obezity se na světě mezi lety 1980 až 2014 zvýšil více než dvojnásobně, uvádí nová zpráva WHO. Obézních je na světě asi 11 procent mužů a 15 procent žen, což odpovídá více než půl miliardě lidí. Nadváhou podle zprávy trpí až 40 procent světové dospělé populace. Cukrovku má 422 milionů dospělých.

Nadváha či obezita trápí také 42 milionů dětí mladších pěti let. Téměř polovina z nich žije v Asii a čtvrtina v Africe.

Svůj návrh vyššího zdanění slazených nealkoholických nápojů, sportovních nápojů, ale třeba i stoprocentních ovocných džusů, opírá WHO o pozitivní zkušenosti s podobnými opatřeními zavedenými v souvislosti s bojem proti kouření.

Zvýšení daní na tabákové výrobky podle organizace vedlo nejen ke snížení jejich spotřeby a zlepšení veřejného zdraví, ale přineslo také vyšší příjmy státním pokladnám. Zdanění sladkých a slazených nápojů by tak mohlo podle zdravotnické organizace přispět ke snížení spotřeby cukru. Aby mělo opatření kýžený efekt, měly by podle WHO ceny stoupnout nejméně o 20 procent.

Další zlepšení veřejného zdraví by podle zprávy WHO mohly přinést dotace na snížení ceny čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud by vlády dokázaly cenu srazit o deset až třicet procent, zvýšilo by to konzumaci ovoce a zeleniny.

Zvláštní daň na potraviny a nápoje škodící zdraví zavedlo už například Mexiko nebo Maďarsko. Podle WHO chystá obdobná opatření Británi

Newsletter