Americký index cen výrobců v červenci meziměsíčně poprvé po dvou letech vykázal zápornou hodnotu. Euro vůči dolaru se obchoduje nad 1,0300 EURUSD. Měny regionu korigují ranní zisky, koruna se obchoduje zpět nad 24,30 EURCZK. Nejsilnější je forint, který se pohybuje pod 395 EURHUF.

Z Prahy se stává důležité centrum pro rozvoj léčebného konopí v Evropské unii . Motagon bude na evropský trh jako první česká společnost distribuovat léčebné konopí z Austrálie a Nového Zélandu

Mezinárodní farmaceutická společnost Motagon, která sídlí v Praze a zaměřuje se na léčebné konopí, dnes informovala o uzavření exkluzivní pětileté spolupráce s novozélandskou firmou Rua Biosciences. Díky této dohodě budou nejen v České republice, ale i v dalších zemích střední a východní Evropy dostupné špičkové produkty z léčebného konopí.

Motagon vznikl před dvěma lety s cílem uvádět na evropský trh s léčebným konopím nové a inovativní produkty z celého světa. Jedná se o dceřinou společnost renomované české farmaceutické společnosti Heaton, která na evropském trhu s léčivy působí déle než 20 let a disponuje rozvinutou distribuční sítí napříč Evropou.

„Jedním z našich cílů je právě navazování kontaktů a dlouhodobá spolupráce s firmami jako Rua Biosciences, která má kapacity i know-how k tomu, aby skrze naše distribuční kanály mohla do českých lékáren dodávat standardizované produkty z konopí té nejvyšší kvality,“ vysvětluje Jaromír Frič, výkonný ředitel společnosti Heaton a zároveň jednatel společnosti Motagon. Kromě budování sítě externích spolupracujících společností se Motagon zaměřuje i na budování vlastních kapacit, důkazem čehož je nadcházející GMP licence (správná výrobní praxe), kterou by společnost měla získat do konce roku 2022 (momentálně Motagon pracuje na základě licence GMP společnosti Heaton).

Společnosti Motagon se již podařilo navázat strategické partnerství v Polsku, kam budou produkty Rua Biosciences směřovat jako první. „Přítomnost námi dováženého léčebného konopí na českém trhu v kombinaci s právě uzavřenou dohodou o spolupráci s Rua Biosciences nám umožní další expanzi na trhu s léčebným konopím v zemích střední a východní Evropy,“ vysvětluje výkonný ředitel společnosti Motagon Jan Mehner. „Být průkopníkem v tomto regionu je jedním ze základních stavebních kamenů naší strategie s cílem stát se jedním z lídrů celoevropského sektoru s léčebným konopím.“

„Díky dohodě o spolupráci se Rua stane dominantním australasijským dodavatelem léčiv na bázi konopí do Evropy,“ shrnuje Dr. Andi Grant, který má v Rua Biosciences na starosti rozvoj komerčních aktivit. Pro lékaře, a především pacienty je to skvělá zpráva, protože budou moci vybírat z širší nabídky produktů a odrůd s rozmanitými kanabinoidními a terpenovými profily. „Díky tomu bude společnost Rua schopna dodávat do Evropy nejen sušené květy, ale také celou řadu extraktů po dobu nejméně pěti let,“ říká Rob Mitchell, generální ředitel společnosti Rua Biosciences.

Obě společnosti se dále dohodly, že Motagon bude mít možnost první volby prodeje produktů společnosti Rua Biosciences v České a Slovenské republice, dále pak v Polsku, Slovinsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku, Albánii a pobaltských státech – Estonsku, Litvě a Lotyšsku. Díky tomuto partnerství se tak z Prahy stává důležité centrum pro rozvoj léčebného konopí v Evropské unii.

Newsletter