Za sedm let od vzniku Centra SUV a 4×4 vozů v AAA AUTO se jejich prodeje zdvojnásobily

Zatímco před sedmi lety prodala skupina AURES Holdings za prvních deset měsíců roku v České republice na 5 500 SUV a off-roadů, letos si jich zákazníci odvezli už 11 000

Skupina AURES Holdings, provozovatel sítě autocenter AAA AUTO, Mototechna, Auto Diskont a Driverama, před sedmi lety v Praze otevřela první Centrum SUV & 4×4 vozů. Reagovala tak na rychle rostoucí poptávku po vozech v tomto segmentu. V letošním roce skupina v České republice prodala o 12 % více těchto typů aut než za stejnou dobu vloni a dvojnásobek objemu z doby otevření centra před sedmi lety. Třetina SUV a off-roadů je zánovních, více než čtvrtina se prodá v Praze a nejčastěji jsou to vozy značky Škoda.

Na konci října roku 2015, tedy před sedmi lety, zprovoznila společnost AURES Holdings v Praze první unikátní centrum specializované na širokou nabídku SUV a off-road vozů na ploše o celkové výměře 3 785 m2. Postupně zprovoznila další i v jiných městech. V současné době nabízí skupina jen v Česku na 2 000 těchto aut. „Poptávka po SUV každým rokem významně roste. V současnosti tvoří čtvrtinu celkových prodejů skupiny. Prodá se jich tedy jen o zlomek méně než hatchbacků nebo kombíků, které bojují o absolutní prvenství v žebříčku popularity. Třetina prodaných SUV a off-roadů je zánovních a čtvrtina se prodá v hlavním městě,“ uvedl Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings.

Skupina prodala za prvních deset měsíců letošního roku již přes deset tisíc těchto aut, což je dvojnásobek prodaných vozů z doby založení SUV a 4×4 centra před sedmi lety. „S nástupem zimy očekáváme další růst zájmu, čemuž již v této chvíli uzpůsobujeme aktuální nabídku nejen v našich Centrech SUV & 4×4 vozů v České republice. Zákazníci, kteří nemají jedno z našich center poblíž svého bydliště, využívají naší bezplatné služby převezení vybraného automobilu na kteroukoliv z našich dalších jednadvaceti poboček,“ doplnil Vaněček.

Z celkového počtu letos prodaných SUV a off-roadů má 43 % automatickou převodovku. Před sedmi lety ji přitom mělo jen 30 % těchto aut. Benzínový motor má 49 % automobilů a jen 45 % naftový. V roce 2015 mělo dieselový motor 60 % vozů. Z alternativních paliv roste nejvíce zájem o hybridy, které patří spíše mezi luxusnější modely – poptávka po hybridních SUV a off-roadech meziročně vzrostla o 62 %. Statistika dlouhodobě ukazuje, že SUV si nepořizují lidé jen do terénu, ale běžně i do města kvůli komfortu a bezpečí. I přesto má funkci 4×4 téměř polovina letos prodaných aut v AURES Holdings.

Zatímco před sedmi lety byl mezi SUV nejoblíbenější značkou Hyundai, během dvou let byl sesazen na druhou pozici, kterou si drží i letos. Prvenství patří již pět let značce Škoda. Na třetím místě je Suzuki. Nejoblíbenějšími letošními modely jsou Hyundai Tucson, Škoda Karoq a Dacia Duster. Z barev vede stříbrnošedá (23 %), bílá (20 %) a černá (18 %).

Skupina AURES Holdings letos slaví již 30 let na trhu. Provozuje síť téměř šedesáti poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku, v Německu a v Nizozemsku. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,8 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně 90 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím společnosti Driverama. Společnost se pravidelně umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a vloni v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy. Skupinu vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners.

Newsletter