V Lucemburku dnes začal proces ohledně kontroverzních daňových dohod Lucemburska se zahraničními firmami. V aféře zvané Luxleaks jsou tři Francouzi obžalováni za zveřejnění dokumentů o daňových výhodách poskytovaných v Lucembursku mezinárodním firmám. Hrozí jim až desetileté vězení. Proces má trvat do 4. května.
Žalobu podala poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC), která sporné dohody mezi lucemburskými úřady a zahraničními firmami zprostředkovávala a pro kterou trojice pracovala. Muži podle společnosti ukradli a zveřejnili 22.000 stránek o daňových praktikách velkých nadnárodních firem v Lucembursku.
Před soudem stanuli 31letý Antoine Deltour, který je označován za hlavního obviněného, 45letý Edouard Perrin a 40letý Raphaël Halet. Před budovou soudu jim dnes vyjadřovala podporu padesátka lidí. V pondělí večer se sešlo na demonstraci v centru Lucemburku na 200 lidí, kteří ocenili potleskem slova Deltourova advokáta William Bourdona. Ten zdůraznil, že snahou jeho klienta bylo sloužit veřejnosti a že bude bojovat za jeho osvobození.
Aféra kolem nadstandardních dohod v Lucembursku, díky nimž velké společnosti ušetřily miliardy eur na daních, se rozhořela v listopadu 2014. Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) tehdy přišlo s výčtem stovek nadnárodních firem, které takto v minulosti postupovaly. Patřily mezi ně například Apple, Amazon, Ikea, Pepsi či Axa.
Lucemburské úřady trvají na tom, že dohody byly zcela legální. Pod tlakem politiků, kteří se zavázali bojovat proti daňovým únikům, ale začaly od podobných dohod ustupovat. Kvůli skandálu se tehdy otřásly i evropské instituce, protože šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker byl dlouhá léta lucemburským premiérem a nese za kontroverzní dohody politickou odpovědnost. Juncker ale nakonec ustál hlasování o vyslovení nedůvěry v Evropském parlamentu.