Zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku je letos vyšší než loni. Prodeje zájezdů do zahraničí se naopak podle cestovních kanceláří o 15 procent meziročně snížily. Za poklesem cest do ciziny stojí hlavně obavy lidí o bezpečnost v řadě zemí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi subjekty v cestovním ruchu.
„I v letošním roce pozorujeme pokračující rostoucí trend v prodejích domácích pobytů okolo 15 až 20 procent. Pobyt v tuzemsku volí čeští turisté i jako svou druhou dovolenou vedle pobytu u moře, např. na prodloužený víkend, v drtivé většině se jedná o rodiny s dětmi,“ uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.
Vyšší je letos například zájem Čechů o pronájem rekreačních nemovitostí. Podle Petra Fixe ze společnosti Tippobyt, která se zabývá pronájmem chat a chalup, vzrostla nejvíc poptávka po objektech v Českém ráji, jižních Čechách, Krkonoších a Beskydech. „Zaznamenali jsme i větší zájem klientů ze Slovenska, Polska a Německa o chalupy z naší nabídky,“ dodal Fix.
Cestovní agentura Invia.cz registruje meziroční nárůst v poptávce po pobytech v Česku o 40 procent. „Průměrná cena pobytu v Česku se oproti loňskému roku příliš nezměnila. V roce 2016 investují turisté do tuzemské dovolené v průměru 3025 Kč na osobu, v roce 2015 to pak bylo 3040 Kč na osobu,“ uvedl marketingový ředitel Invia.cz Michal Tůma.
Například turistů ve Špindlerově mlýně letos v červenci přibylo o pět až deset procent oproti loňsku. Podle majitele ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martina Jandury pomohlo návštěvnosti i to, že v řadě německých spolkových zemí začaly letos školní prázdniny dříve.
Více domácích turistů přijelo také na jih Moravy. „Letošní prázdniny máme oproti loňskému roku výrazně více vyprodané ubytovací kapacity a poptávka stále roste, takže počítáme, že o prázdninách k nám zavítá o cca 15 procent více tuzemských turistů než loni,“ řekl Stanislav Hrabal ze spolku Velkobílovických vinařů.
Podle asociace dosahuje letos pokles v prodejích zahraničních zájezdů okolo 15 procent. „Nyní evidujeme pokles počtu prodaných zájezdů do zahraničí. Úbytek v destinacích, jako je Egypt, Turecko nebo Tunisko lze těžko nahradit,“ dodala Petříčková. Rostoucí zájem je podle ní o blízké země, s dojezdovou vzdáleností autem – Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko či Itálii.
Podle výsledků nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro banku Cetelem stráví dovolenou v tuzemsku letos téměř polovina Čechů (48 procent), loni to bylo 32 procent. Jen do ciziny se chystá 16 procent Čechů, což je o šest procentních bodů méně než loni. Dalších 15 procent