Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

Záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 21. června 2023

Přítomni: Aleš Michl, Jan Frait, Eva Zamrazilová, Tomáš Holub, Karina Kubelková, Jan Kubíček, Jan Procházka.

Jednání bankovní rady bylo zahájeno prezentací čtvrté situační zprávy opírající se o vyhodnocení informací získaných od zpracování jarní prognózy. Bankovní rada uvítala pokles inflace, ke kterému v uplynulém období došlo a který byl v její jádrové složce a v cenách potravin mírně rychlejší, než předpokládala prognóza. Bylo také opakovaně řečeno, že tento pokles inflace neznamená konečné vítězství a že měnová politika nesmí polevit v úsilí o snížení inflace k 2% cíli.

Bankovní rada vyhodnotila rizika a nejistoty výhledu jako výrazné a jdoucí oběma směry. Proinflačně působí stále expanzivní fiskální politika. Rizikem ve stejném směru zůstává i hrozba ztráty ukotvenosti inflačních očekávání a související riziko mzdově-inflační spirály. Naopak protiinflačním rizikem je výraznější než prognózovaný útlum domácí spotřebitelské a investiční poptávky. Obecnými nejistotami výhledu jsou další vývoj válečného konfliktu na Ukrajině, dostupnost a ceny energií a budoucí nastavení zahraniční měnové politiky.

Část diskuse hodnotila riziko mzdově-inflační spirály. Podle E. Zamrazilové se toto riziko od minulého zasedání výrazně snížilo. J. Kubíček řekl, že nová data naplňování tohoto rizika zatím nepotvrzují. Naproti tomu K. Kubelková a T. Holub upozornili, že vůči prognóze nižší meziroční růst mezd odráží revizi historické časové řady, mezičtvrtletní zvyšování mezd zůstává nadále rychlé a takto vysoká mzdová dynamika i nadále představuje proinflační riziko. V této souvislosti T. Holub dodal, že růst nominálních jednotkových mzdových nákladů dosáhl rekordních úrovní. J. Procházka poznamenal, že ve většině podniků již došlo k úpravě mezd pro tento rok, zvýšení úrokových sazeb by tedy na dynamiku mezd v tomto roce nemělo vliv. A. Michl připomněl, že centrální banka šla dohodou o vývoji mezd v ČNB, resp. zrušením inflační doložky, dobrým příkladem ve mzdové zdrženlivosti pro zbytek ekonomiky.

J. Frait a J. Procházka hodnotili trh práce jako napjatý, a to spíše ze strukturálních než cyklických důvodů. Podle J. Fraita existuje riziko, že by tyto důvody mohly bránit dlouhodobému dosahování 2% inflačního cíle. Ke zmírnění tohoto rizika může výrazně přispět silný kurz koruny. Podle J. Procházky napětí na trhu práce v současnosti vylučuje pokles úrokových sazeb. K. Kubelková souhlasila, že trh práce je napjatý. Na toto napětí by podle ní měla měnová politika reagovat vpředhledícím způsobem. T. Holub uvedl, že spolu s obnovujícím se napětím na trhu práce roste riziko více setrvačného mzdového růstu v budoucnu. Naopak J. Kubíček uvedl, že meziroční růst nezaměstnanosti a meziroční pokles počtu volných pracovních míst vidí jako indikátory postupně polevujícího napětí na trhu práce.

Podle K. Kubelkové přetrvává proinflační riziko plynoucí z vývoje ziskových marží. Dále uvedla, že pokud by přecenění v lednu 2024 bylo výrazné, mohlo by ohrozit plnění inflačního cíle v příštím roce.

E. Zamrazilová vyhodnotila inflační očekávání jako adaptivní. Očekávání budou podle ní klesat s tím, jak se bude snižovat inflace. J. Kubíček souhlasil s adaptivním charakterem inflačních očekávání a poznamenal, že inflační očekávání klesají, což i přes nejistoty spojené s jejich měřením znamená, že klesá riziko jejich odkotvenosti. Naproti tomu T. Holub upozornil, že s postupným poklesem inflačních očekávání počítal i scénář zvýšených inflačních očekávání zpracovaný v jarní prognóze. Tento scénář však implikoval doporučení dalšího zvýšení sazeb, takže podle něj je předčasné mluvit o odeznívání tohoto rizika.

Významná část diskuse se týkala vlivu fiskální politiky na inflaci. Podle A. Michla je k dlouhodobému návratu inflace na nízké hodnoty nyní zapotřebí snížit tempo zadlužování země. J. Frait a J. Procházka rovněž hodnotili charakter fiskální politiky jako spíše proinflační a konečný rozsah nyní diskutované fiskální konsolidace za nejistý. Fiskální politiku jako krátkodobě spíše proinflační faktor zmínili i K. Kubelková a T. Holub, a to zejména v souvislosti s očekávanými cenovými dopady zvyšování nepřímých daní. Protiinflační vliv konsolidačních opatření bude ve srovnání s těmito cenovými dopady působit až v delším horizontu.

Podle A. Michla a J. Procházky současná výše úrokových sazeb tlumí domácí poptávku. Podle J. Kubíčka je vývoj domácí poptávky protiinflačním rizikem a upozornil, že celková domácí poptávka v reálném vyjádření poklesla meziročně o téměř 5 % a nebýt vysoce kladného příspěvku čistého vývozu, byla by česká ekonomika v hluboké recesi. Naopak T. Holub řekl, že případné rychlejší než očekávané obnovení spotřebitelské poptávky, spojené s výraznějším poklesem míry úspor, by mohlo být významným proinflačním rizikem.

Někteří členové bankovní rady diskutovali o vývoji v zahraničí. J. Procházka vyhodnotil vliv zahraničí na domácí inflaci a měnovou politiku jako smíšený. Existuje riziko výrazného ochlazení poptávky v Číně, což by skrze negativní dopady na zahraniční poptávku po exportu českých výrobků působilo na snižování domácích sazeb. J. Frait upozornil, že pokud by zahraniční centrální banky cílující inflaci v rámci „kolektivního jednání“ dále zvyšovaly své úrokové sazby, mohlo by to významně ochladit zahraniční poptávku, a to prostřednictvím zpřísnění finančních a úvěrových podmínek. To by na českou ekonomiku působilo protiinflačně. Výraznější zvyšování úrokových sazeb v zahraničí by současně mohlo vytvářet i tlak na zvýšení domácí měnověpolitické sazby, které by snížilo riziko oslabování koruny. E. Zamrazilová uvedla, že další zvýšení úrokových sazeb ECB zdraží cizoměnové úvěry pro tuzemskou podnikovou sféru, a tak zasáhne i tu část úvěrového transmisního kanálu, na který domácí měnová politika nedosáhne. Zvyšování sazeb ECB tedy povede k dalšímu útlumu domácí poptávky, především investiční a bude ve výsledku působit protiinflačně.

Členové bankovní rady diskutovali o budoucí trajektorii úrokových sazeb. Podle A. Michla a J. Fraita není vyloučen jejich růst na některém z příštích zasedání, pokud budou klíčové centrální banky pokračovat ve zvyšování svých měnověpolitických sazeb a inflace se bude jevit jako perzistentní. E. Zamrazilová uvedla, že je předčasné seriózně diskutovat o případném snižování sazeb. J. Procházka řekl, že předčasné zahájení cyklu snižování sazeb by mohlo příliš oživit domácí poptávku a vést tak k potřebě zvýšení sazeb v příštím roce. Většina bankovní rady se shodovala v tom, že úrokové sazby zůstanou na stávající či vyšší úrovni po delší dobu. Podle T. Holuba bylo toto zasedání poslední příležitostí pro zvýšení sazeb v této inflační epizodě, poté bude jedinou reálnou strategií držet „vyšší sazby po delší dobu“, což však hodnotí z pohledu rozsahu a načasování poklesu inflace jako suboptimální vývoj.

Bankovní rada ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady: Aleš Michl, Jan Frait, Eva Zamrazilová, Jan Kubíček a Jan Procházka. Dva členové bankovní rady, Tomáš Holub a Karina Kubelková, hlasovali pro zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu. Česká národní banka bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Zapsal: Jan Brůha, sekce měnová

Newsletter