Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Zdravá a bezpečná domácí kancelář. Jak by měla vypadat?

Když se v roce 1991 začínali Milan Nagy a Rudolf Fukal poohlížet po nově otevřeném volném trhu, napadlo je vyrábět kancelářské židle, které u nás v té době prakticky nebyly dostupné. Bez zkušeností a bez počátečního kapitálu vyrobili první prototyp, objednali několik řemeslníků, kteří pro ně vyrobili komponenty a začali se samotnou výrobou. Materiál sváželi odpoledne po práci k montáži, hotové výrobky zase vozili zákazníkům. V té době se jim o firmě rozprostřené napříč kontinenty ani nesnilo. Dnes otrokovická společnost RIM CZ vyrábí až 450 židlí denně s tím, že se zaměřuje na ergonomii a zdravé sezení. Jak by měla vypadat ergonomická, zdravá a bezpečná kancelář u vás doma, jsme se zeptali předsedy představenstva Milana Nagyho.

Za život prosedíme přes 50 000 hodin u kancelářského stolu, což je neuvěřitelné číslo. Jak předejít zdravotním rizikům spojených s prací z domova?

Základem je správně vybavené pracovní místo. To dokáže těmto problémům předcházet a také ergonomie, což je věda, která se zabývá přizpůsobením nástrojů a prostředí tak, aby byly vhodné pro tělesnou stavbu člověka. V kanceláři, a to i v té „domácí“, by proto mělo ergonomii podléhat veškeré vybavení. Design jde ruku v ruce s praktickým využitím prostoru. Velmi aktuální téma je propojení zóny pro odpočinek a relaxaci s domácí pracovnou.

Na co se v takových domácích pracovnách zaměřit?

Zaměřit se je třeba na správně nastavenou výšku stolu, ergonomickou židli s dynamickým sezením, monitor nastavený ve správné výšce i vzdálenosti, střídání sezení s prací ve stoje a pravidelné přestávky.

Proč je plně nastavitelná kancelářská židle důležitá?

Každý jsme jiný a žádný člověk nemá úplně stejnou postavu a velikost. Kancelářská židle, která je pro jednoho člověka pohodlná, může být pro jiného naprostým opakem. Aby se kancelářské židle přizpůsobily našim různým tělesným tvarům, jsou stále více nastavitelné. Dnes jsou špičkové kancelářské židle plně nastavitelné a lze je upravit tak, aby vyhovovaly prakticky každému tvaru a velikosti těla. Mezi typické prvky moderních kancelářských židlí patří vícenásobně nastavitelné područky, plně nastavitelné bederní opěrky, úhel sedáku a opěradla, hloubka sedáku a konečně opěrka hlavy nebo krku.

A co stůl? Jak by měl být hluboký?

Obvykle jsou stoly hluboké 80 cm od přední strany k zadní. To poskytuje dostatek prostoru pro věci, jako je monitor, klávesnice a myš. V domácím prostředí se můžete spokojit s menší hloubkou, ale doporučujeme minimálně 60 cm. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 centimetrů a hloubku pracovní desky se tak tomu snažte přizpůsobit.

Zánět karpálního tunelu znepříjemňuje život těm, kteří tráví spoustu času klikáním a psaním na počítači. Máte nějaký tip, jak zánětu předejít?

Abyste předešli zánětům karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši vyzkoušejte například gelovou podložku, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen. Ať už sedíte, nebo stojíte, preferovaná poloha vašich paží by měla být 90 stupňů. To znamená, že vaše ramena musí být dole v klidové poloze a lokty by měly být ohnuté, přičemž zápěstí by měla zůstat neutrální.

Má na ergonomii vliv i počítačová myš?

Pokud jde o myš, zkuste si pořídit ergonomickou myš oproti té tradiční. Běžná počítačová myš nutí vaše zápěstí ke kroucení, což může vyústit ke zmíněným problémům s karpálními tunely nebo způsobovat celkové bolesti zápěstí. Ergonomická myš umožňuje zápěstí udržovat v neutrální poloze, téměř jako byste někomu podávali ruku. Je také dobré čas od času pohnout podložkou pod myší a vytvořit si tak trochu rozmanité polohy. Opět se zaměřte na omezení opakovaných pohybů, abyste předešli zraněním.

Na co si dát pozor u hlavy a krku?

Aby nedošlo k trvalým problémům s bolestmi krku, ramen a zad, měla by být hlava kolmo ke krku. V této poloze by mělo být méně pravděpodobné, že budete mít do budoucna závažnější zdravotní potíže. Pokud pracujete s notebookem na kuchyňském stole, bude pro vás nejspíše obrazovka příliš nízko. To zapříčiní, že se budete krčit a zcela určitě se nevyhnete bolestem krční páteře. Po krátkou dobu je to pravděpodobně neškodné. Pokud se však do klasické kanceláře v dohledné době vracet nebudete, zvažte montáž notebooku na stojan a použití externí klávesnice a myši. Pokud máte monitor, můžete využít například knihy tak, abyste ho zvedli do pohodlné úrovně očí, která udržuje hlavu a krk v neutrální poloze.

Jaké by měly být rozměry podsedáků a opěradel u dětí / dospělých?

Přesné vymezení rozměrů uvádí technické normy schválené příslušnými úřady. V RIM CZ se zaměřujeme na sedací nábytek od 45 kg hmotnosti uživatele, což má také svá specifika při stanovování parametrů daných komponent. Rozměry se také odvíjí od daného typu sezení.

Co určitě nedělat podle odborníků z RIM CZ a jaké jsou nejčastější chyby při práci z domu?

Určitě se nedoporučuje sezení na tvrdých židlích k jídelnímu stolu, práce z křesla nebo gauče, práce u stolu v nesprávné výšce či zřídkavé střídání pozic sezení.

Newsletter