Zelení vyzvali Šlechtovou, aby nebrzdila zákon o sociálním bydlení

Obecní zastupitelé za Stranu zelených vyzvali dopisem ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (ANO), aby svými připomínkami nebrzdila přijetí zákona o sociálním bydlení. Chtějí, aby byl zákon, který měl podle původních představ platit už od ledna 2017, schválen alespoň do podzimních sněmovních voleb. Text dopisu dnes získala ČTK. Vyjádření ministryně ČTK zjišťuje.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden uvedl, že ministerstvo práce a sociálních věcí u tohoto zákona končí s vypořádáním připomínek, a že vláda jej dostane brzo na stůl. Zákon má podle předsedy vlády slušnou šanci na schválení, i když k němu panují i v koalici výhrady.

Zákon o sociálním bydlení se zavázala vláda předložit ve svém programovém prohlášení. Jeho dosavadní přípravy ale zpomalilo ministerstvo pod vedením Šlechtové kvůli tomu, že původní návrh nerespektoval kompetence jejího úřadu v oblasti bytové politiky a byl redukován na přídělový systém sociálních bytů s nízkým nájemným. „Teprve v případě, že poskytnutí sociálních dávek a sociální práce nebudou stačit k vyřešení bytové nouze člověka, měl by mu být poskytnut sociální byt,“ uvedla Šlechtová.

„Jedním z hlavních argumentů proti přijetí zákona je obava, že obcím bude sociální politiku nutit proti jejich vůli,“ uvedlo v dopise 50 zastupitelů zelených včetně jejich předsedy Matěje Stropnického. Obdobné výtky podle nich zaznívaly jak ze Svazu měst a obcí, ale z ministerstva pro místní rozvoj.

Každá obec by si podle chystaného zákona měla zmapovat, kolik má potřebných lidí a rodin na svém území ve spolupráci s úřady práce. Měla by se pro ně pokusit zajistit byty ze svých zdrojů, případně ve spolupráci se soukromými majiteli nebo neziskovými organizacemi. Mohla by také požádat o dotace stát, který by tak prý ušetřil na zvyšujících se sociálních dávkách na bydlení.

Ministerstvo práce plánuje dosavadní příspěvek a doplatek na bydlení nahradit jednou dávkou. V roce 2012 se na příspěvek a doplatek vydalo celkem 7,4 miliardy, loni 12,3 miliardy korun.

Newsletter