Domácí inflace byla v srpnu vyšší oproti konsensu. Koruna zpevnila pod 25,05 za euro a pod 22,70 za dolar. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v mírné ztrátě nad 1,1040 za euro.

Železárny Hrádek investují do výroby,posilují tak vůči levné Číně

Železárny Hrádek investují desítky milionů korun do snížení nákladů a zvýšení produktivity výroby ingotů. Chtějí zvýšit konkurenceschopnost na světových trzích zaplavených levnou ocelí z Číny, řekl ČTK Miroslav Slaný, mluvčí Z-group Steel Holding a.s., čtvrté největší ocelářské skupiny v ČR. Nyní se dokončuje projekt, zařízení budou instalována v létě.

„Více než 20 milionů korun půjde do intenzifikace tavby v elektrické obloukové peci. Zahrnuje to například kyslíkovou trysku, která bude kontinuálně dodávat kyslík do pece, podpoří hoření a zkrátí dobu tavby,“ řekl. Dále jde o nový systém dávkování uhlí a vápna do struskových košů, trysku pro dmýchání uhlí, technologii pěnivé strusky a nový řídící systém pro automatizaci celého procesu. Nové technologie zkrátí dobu tavby, sníží spotřebu elektřiny a elektrod i opotřebení zdiva v peci. „To přispěje ke zvýšení konkurenceschopnosti naší produkce na světových trzích zaplavených levnou ocelí z Číny,“ dodal mluvčí.

Podnik předloni dokončil dvouletou investici za 150 milionů Kč do nové vakuovací stanice ocelárny, díky níž je schopen konkurovat nejkvalitnější oceli v Evropě a nemusí už kupovat ingoty od externích dodavatelů. Dále připravuje zdvojnásobení výkonu transformátoru pece, což by ještě více zkrátilo tavbu a zlevnilo výrobu.

Skupina se závody v Hrádku, Chomutově a Veselí nad Moravou nezveřejnila loňské hospodářské výsledky hrádecké firmy s 250 lidmi. Její tržby se v minulých letech pohybovaly kolem 1,3 miliardy Kč. Celý holding byl po předloňské ztrátě opět v zisku, který za minulý rok dosáhl 40 milionů Kč. Tržby zvýšil o devět procent na 2,5 miliardy korun. Všechny tři firmy vyrobily a zpracovaly v celosvětové ocelářské krizi 162.000 tun oceli, meziročně o 19 procent více. Železárny Hrádek loni prodaly 89.191 tun ingotů, které směřují hlavně do Chomutova na výrobu trubek.

Levná čínská ocel ničí především evropský ocelářský trh. Za dva roky se Čína stala z největšího světového importéra oceli největším vývozcem. Kvůli poklesu domácí poptávky má obrovské přebytky oceli, kterou vyváží do celého světa za likvidační ceny. Evropští oceláři volají po ochraně trhu a zavedení antidumpingových opatření.

Newsletter