Většina uprchlíků si podle prezidenta Miloše Zemana nezaslouží soucit, protože jsou to zpravidla mladí, zdraví a dobře materiálně zajištění muži. Děti používají jen jako živý štít. V rozhovoru pro blesk.tv prezident také uvedl, že by nebyl proti nápadu svého předchůdce Václava Klause uspořádat referendum o kvótách na rozdělení běženců, které chce přes odpor Česka prosadit většina států Evropské unie.
Zeman uvedl, že i on cítí soucit při pohledu na děti uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy. Otázkou ale je, proč je jejich rodiče „tahají“ s sebou a vystavují je třeba riziku utonutí v gumových člunech. Tím, že vyvolávají soucit vůči dětem, který je naprosto oprávněný, přenášejí tento soucit i na ty, kteří si to nezaslouží, uvedl prezident. O větší části uprchlíků mluvil jako o mužích s „iPady“ či „iPhony“, kteří mají v druhé kapse „tisíce eur nebo tisíce dolarů“.
Svým postojem k migrantům prý jen varuje před reálným nebezpečím, před nímž jiní politici zavírají oči. Znovu odmítl nedávnou kritiku českých detenčních zařízení pro uprchlíky z úst vysokého komisaře OSN pro lidská práva i ombudsmanky Anny Šabatové. Ta se podle Zemana „svými militantními názory“ jen snaží zviditelnit. Islamofobie, kterou mu někteří vyčítají, je ve skutečnosti odporem vůči islámskému radikalismu, poznamenal.
Prezident tvrdí, že v lisabonské smlouvě, upravující fungování Evropské unie, není ani slovo o uprchlických kvótách, jen o případné pomoci těm státům unie, kteří čelí zvýšenému náporu cizinců.
Bývalý prezident Klaus hodlá usilovat o to, aby vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) „zlegalizovala“ svůj postoj k rozhodnutí Evropské unie o kvótách na přerozdělování uprchlíků v mimořádných parlamentních volbách nebo referendu. Zeman předčasné volby nepovažuje za vhodné řešení, zatímco o plebiscitu by přemýšlel a nebyl by proti. Sobotkův koaliční kabinet je proti kvótám, ale nechce se bránit soudní cestou, zatímco Zeman by se k žalobě Slovenska na Evropskou komisi připojil.