Evropský systém varování před nebezpečnými výrobky na trhu loni zaznamenal 2072 upozornění. Na tiskové konferenci to dnes uvedla komisařka Evropské unie pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost mužů a žen Věra Jourová. Podobné výrobky nejčastěji – v 62 procentech případů – pocházejí z Číny. Podle Evropské komise je zásadním problémem zvyšující se podíl nekvalitního zboží koupeného přes internet od prodejců mimo unijní území.
Požární hlásiče, které nerozpoznají požár, prapodivné hračky nejasného původu a výrobního složení, ale také chemické riziko představující nekvalitní kožené rukavice vyrobené v ČR a nahlášené ze Slovenska – malá výstavka v bruselském sídle Evropské komise dnes novinářům přibližovala, jaký typ výrobků bývá v systému nahlašován.
Loni systém včasného varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky (RAPEX) umožnil členským zemím na varování reagovat – tedy produkt stáhnout z trhu – ve 2745 případech, započítány jsou reakce několika zemí na stejné upozornění. Česko ostatní země upozornilo na 109 výrobků a v 18 případech navíc na českém trhu našlo výrobky, před nimiž varovaly jiné státy.
Hlavními kategoriemi výrobků, kde musely členské země EU reagovat, byly hračky (27 procent) a oděvy, textilie a módní výrobky (17 procent), tedy stejné kategorie jako v roce 2014. Nejčastěji oznamovaným rizikem byla chemická závadnost výrobků (25 procent), následovaná nebezpečím úrazu (22 procent), které bylo o rok dříve na místě prvním.
Trvající vysoký podíl čínských výrobků je důvodem, proč eurokomisařka Jourová v červnu zamíří do Číny. „Nejsem spokojená. Do Číny jedu i proto, abych se dohodla na konkrétních opatřeních,“ řekla dnes novinářům s tím, že podobnou zkušenost s čínským zbožím mají také Spojené státy.
Evropská unie má s Čínou v této oblasti už existující dohody. Dosud se čínská strana zabývala 11.540 evropskými upozorněními, reálně ale reagovala jen na 3748 z nich. V některých případech sami čínští experti nebyli schopni ve své zemi dohledat reálný původ do EU dovezených produktů, poznamenala Jourová.
Výrobky původem z EU tvoří 15 procent oznámených případů.
Komise dnes také upozornila, že v současnosti nakupuje zboží on-line téměř 65 procent Evropanů. Jejich počet se od roku 2006 zvýšil o 27 procent. Unijní exekutiva se tak snaží tuto cestu, kudy se k evropským spotřebitelům může dostat nekvalitní zboží, v systému včasného varování zohlednit.
Do systému RAPEX je zapojeno 31 zemí (všechny státy EU a Island, Lichtenštejnsko a Norsko). Zaručuje, že informace o nebezpečných nepotravinářských výrobcích, které se objevily kdekoliv v Evropě, se rychle dostanou ke všem ostatním státům a EK.