Země EU možná debatu o kvótách oddělí od reformy unijních azylů

Země Evropské unie by mohly oddělit debatu o možném trvalém mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl od diskuse o reformě unijního azylového systému. Novinářům to dnes řekl první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, který v Bruselu zastupoval Česko na posledním jednání ministrů vnitra EU za končícího slovenského předsednictví.

Právě slovenské předsednictví přišlo na podzim s konceptem „efektivní solidarity“ v migrační krizi. Cílem bylo nahradit představu trvalého přerozdělování migrantů podle kvót, kterým chtěla komise ve svém návrhu reformy takzvaného dublinského systému pomáhat zemím, kam v krátké době přijde velké množství žadatelů o azyl a dostanou se tak do krizové situace.

Podobné řešení ale – stejně jako v případě už přijaté jednorázové pomoci Řecku a Itálii – odmítají především středoevropské a východoevropské státy EU. Naopak Švédsko či Nizozemsko, ale také Itálie na mechanismu trvají.

Podle slovenské představy by bylo přerozdělování buď dobrovolné a státy by mohly migrační vlnou zasažené zemi pomáhat i jiným způsobem, nebo by si alespoň mohly vybrat skupiny, které převezmou – například jen ty, kdo azyl nezískají a je jasné, že se vrátí domů, nebo třeba děti bez doprovodu.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák dnes novinářům, že postoje zemí se v této otázce sice přiblížily, dohoda však není. „Myslím, že i dnešní diskuse ukázala, jak nevyhnutelné je hledat kompromis. A že je vůle kompromis hledat. I ze strany zemí, které ještě donedávna tvrdě hájily své původní postoje,“ poznamenal.

„Myslím, že nám všem už je dnes jasné, že být úspěšný znamená dohodnout se,“ řekl.

Také podle náměstka Nováčka není nastupující maltské předsednictví EU v této věci nějak zásadně vymezené a „většina členských států se přikláněla ke smírnému řešení“.

Podle názoru Prahy by ale bylo nejlepší přenést otázku o této „zásadní a citlivé věci“ na program Evropské rady, tedy na summit EU, pravděpodobně zřejmě někdy na jaře. Summit – na rozdíl od ministerských jednání – rozhoduje jednomyslně.

Shodu naopak státy EU v zásadě našly na reformě systému EURODAC, tedy reformě evropské databáze biometrických údajů a Evropské azylové agentury. „Je shoda na základních stavebních kamenech. Měla by být schopna pružněji reagovat na situaci. Podpořit země, které budou potřebovat její pomoc,“ poznamenal Kaliňák.

Newsletter