Zemětřesení, které dnes po poledni zasáhlo východ Rakouska asi 20 kilometrů od Vídně, pocítili i lidé na jižní Moravě. Zemětřesení o síle 4,1 stupně je možné cítit až 150 kilometrů od centra, řekl dnes ČTK ředitel Ústavu fyziky země v Brně Petr Špaček. Ústav má na území ČR asi 20 přístrojů a všechny zemětřesení zaznamenaly. Podle Špačka přicházejí od lidí hlášení o tom, že se jim například chvěly skříně. Se žádnými vážnějšími škodami se na české straně nepočítá, dodal Špaček. Zemětřesení nijak neovlivnilo ani provoz dukovanské jaderné elektrárny.
Zemětřesení bylo nejvíce citelné v oblasti města Alland, které je zhruba 20 kilometrů od Vídně. „Bylo v hloubce asi 10 kilometrů. Do Brna to máme zhruba 150 kilometrů, takže to bylo cítit i tady. Přicházejí nám různá hlášení od lidí, že se jim chvěly například skříně. Netrvalo to ale déle než pár sekund. Počítáme s tím, že hlášení budou desítky,“ uvedl Špaček.
Podle něj čím větší je vzdálenost od centra zemětřesení, tím menší jsou následky. „V České republice nepočítáme s žádnými škodami, ale v Rakousku určitě nějaké budou. Mohlo se to projevit například v prasklinách na domech,“ dodal Špaček. Ústav má dvacítku stanic po celé republice, některé se nacházejí i v blízkosti obou jaderných elektráren.
Podle mluvčího Jaderné elektrárny Dukovany Jiřího Bezděka se chvění vzhledem ke vzdálenosti Dukovan od postižených míst projevilo jen v minimální míře. „Přístroje, které máme v elektrárně a okolí, zaznamenaly chvění, které ale nedosahovalo ani signalizační úrovně pro mimořádný stav,“ uvedl Bezděk. Doplnil, že dukovanská elektrárna by nyní měla odolat otřesům o síle kolem šesti stupňů Richterovy stupnice. Odolnost Dukovan vůči zemětřesení a extrémním výkyvům počasí ČEZ v posledních letech zvýšil řadou nákladných opatření provedených po havárii japonské elektrárny Fukušima.