Živnostníci chybí na pracovišti kvůli úrazům a nemocem třikrát méně než zaměstnanci. Jejich pobyt v pracovní neschopnosti je ale dvaapůlkrát delší, jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu za rok 2018. Celorepublikový průměr výskytu pracovní neschopnosti u zaměstnanců je 39,8 případů na 100 pojištěnců, kdežto živnostníci mají jen 14 případů na 100 pojištěnců. Nejvíce dní prostonali pracovníci ve zpracovatelském průmyslu, v souhrnu 23 miliony dní kvůli úrazům a nemocem.
Živnostníci jsou nuceni lehčí nemoci a úrazy přecházet
„Živnostníci jdou na neschopenku teprve tehdy, když jsou na tom zdravotně opravdu špatně a také marodí výrazně déle. Zatímco zaměstnanci jsou v pracovní neschopnosti 43,7 dne, u živnostníků trvá doba léčení 110,5 dne,“ srovnává analytik rizik na pracovišti Ondřej Švadlenka ze společnosti Ardon Safety. Živnostníci jsou pole odborníků nuceni lehčí nemoci a úrazy přecházet, protože se marodění ekonomicky nevyplatí. „Nárok na nemocenskou mají až po dvou týdnech od začátku pracovní neschopnosti, a tak musí kalkulovat s ušlým ziskem nebo sankcemi z prodlení zakázek. I to patří mezi důvody, proč živnostníci marodí skoro třikrát méně než zaměstnanci,“ upřesňuje Ondřej Švadlenka ze společnosti Ardon Safety, bezpečnostní poradce pro průmyslové firmy a řemeslníky.
Živnostníky ohrožuje systém předávání zakázek
V Česku je zhruba milion živnostníků a jejich počet roste už třetím rokem za sebou. „Například jen ve stavebnictví, které patří z hlediska pracovních úrazů k nejrizikovějším oborům, pracuje přes 360 tisíc zaměstnanců a živnostníků. Pokud živnostníky něco ohrožuje, bývá to systém předávání zakázek, kdy si staveniště přebírají od velkých stavebních firem živnostníci nebo malé firmy. U malých firem a živnostníků je významně nižší povědomí a znalost správných bezpečných postupů a bezpečnost se řeší jen na úrovni pudu sebezáchovy, nikoliv bezpečnostních norem a postupů,“ dodává Petr Kaňka, školitel bezpečnosti práce z inspekční a certifikační společnosti Bureau Veritas.
Nejvíce prostonaných dní bylo ve zpracovatelském průmyslu
V roce 2018 bylo zaznamenáno nejvíce případů pracovní neschopnosti za posledních deset let, a sice 1,8 milionu. Nejvíce dnů v dočasné pracovní neschopnosti prostonali lidé pracující ve zpracovatelském průmyslu. Bylo to celkem 22 milionů dní kvůli nemoci a jeden milion dní kvůli pracovním úrazům. Největší nárůst v trvání pracovní neschopnosti vykazovalo za delší časové období odvětví těžba a dobývání. Od roku 2009 do roku 2018 došlo v tomto segmentu k prodloužení pracovní neschopnosti v průměru o 8,5 dne, tj. navýšení o 22 %.