Zlatá koruna, nejstarší soutěž finančních produktů u nás, která letos slaví své 20. výročí, pořádá 12. dubna 2022 v Top Hotelu Praha Fórum FINOVACE. Nad tématy, jež hýbou světem financí, se na něm opět sejdou špičkoví bankéři, ekonomové, zástupci akademické sféry a další odborníci, včetně podnikatelů, zástupců médií i veřejnosti. Diskusní finanční fóra k projektu Zlaté koruny neodmyslitelně patří již od roku 2007. Jsou významnou platformou, kde se probírají aktuální, stěžejní otázky ekonomického vývoje, kde se nejen zmiňují pokroky a úspěchy, ale hlavně se poukazuje na problémy, kladou důležité otázky, navrhují řešení a předkládají vize pro nejbližší budoucnost.
Pro letošní, jubilejní ročník bylo zvoleno téma inovací. Na Fóru se bude tedy diskutovat hlavně o posledním vývoji a dopadu moderních technologií na finance, bankovnictví a pojišťovnictví.
„Tohle téma nám vlastně „vnutila“ sama doba. Slova FinTech a InsurTech slyšíme stále častěji. Navíc koronakrize sektor bank a financí výrazně ovlivnila, neskutečně v něm urychlila především digitalizaci, takže je jasné, že vliv technologií na finance a bankovnictví už dnes patří k hlavním inovačním hnacím motorům,“ vysvětluje Pavel Doležal, zakladatel a ředitel Zlaté koruny. „Na letošní diskusi jsem skutečně zvědavý, protože na obdobné téma – „Vize bankovnictví“ – jsme pořádali Fórum před sedmi lety, takže nyní bude šance podívat se, nakolik se vývoj posunul. Tehdy se experti od řečnického pultu například ptali, zda banky zvládnou přechod z analogového do digitálního světa, jak ošetří kybernetická rizika, zda budou schopné „skočit“ z papírového světa do digitálního, nebo konstatovali, že význam virtuálních měn je v tuto chvíli z praktického hlediska velmi malý… Už jen tento výčet naznačuje, že se toho změnilo opravdu hodně. Jen v souvislosti s virtuálními penězi se dnes může mluvit už o celé skupině finančních hybridů – vždyť známe např. pojmy krypto, e-money, instantní platby a další,“ dodává Pavel Doležal.
Otázky spojené s tématem technologií jsou z hlediska dnešního vnímání nejen světa financí a ekonomiky klíčové. Pozitivní je, že naše země je technickému pokroku tradičně otevřená a Češi na moderní technologie velice pozitivně reagují. Jsme na to ale dostatečně připraveni, jsou pro to u nás vhodné legislativní podmínky?
Akce proběhne pod záštitou guvernéra ČNB a ministra financí. Partnery jsou Mastercard, Generali Česká pojišťovna, ČSOB, CRIF, Ipsos, Dobrá nálada a Top Hotel Praha.
Hlavními mediálními partnery jsou Česká televize a E15, dalšími mediálními partnery Bankovnictví, Fintree, Roklen24 a odbornými partnery Česká fintech asociace a Vysoká škola ekonomická.
V rámci Fóra dojde také k oficiálnímu oznámení spuštění české odnože středoevropské fintechové platformy. Její fungování na tuzemském trhu oznámí ředitel platformy ve spolupráci s Mastercard jako generálním partnerem Fóra a dalšími strategickými partnery projektu.
Proč se v poslední době Mastercard tak výrazně věnuje inovacím a podpoře zejména FinTechů, vysvětluje generální ředitel Mastercard pro ČR Michal Čarný: „Inovace v oblasti financí stále nabývají na důležitosti, zejména pak v posledních letech, kdy se náš život přesunul z velké části do online prostředí. Fintech je klíčovou součástí tohoto procesu, protože v řadě případů jsou právě fintech hráči zdrojem těchto inovací. Společnost Mastercard dlouhodobě podporuje startupy a začínající firmy v oblasti elektronických plateb. Naším cílem je, aby i tito začínající hráči měli přístup k těm nejmodernějším platebním technologiím. Stavebními kameny takové podpory jsou zejména rozvojové programy a platformy Mastercard zaměřené na začínající firmy z oboru a technologická řešení založená na otevřeném bankovnictví, platební infrastruktuře v oblasti karet ale také mimo ni. Všechny tyto věci dohromady umožňují fintech hráčům poskytovat klientům inovativní produkty jednoduše a přitom bezpečně.“
Na Fóru FINOVACE bude představen exkluzivní výzkum mapující pohled zákazníků na trendy a inovace ve finančních službách. Pro Zlatou korunu jej připravila společnost Ipsos a představí jej Michal Straka, specialista pro výzkumy na finančním trhu. „Výsledky exkluzivního výzkumu Ipsos pro Fórum Zlaté koruny ukazují, že Češi jsou inovacím v bankovnictví otevřeni. Stále více lidí například používá k platbě mobil či hodinky, roste využívání internetové peněženky i přímých plateb,“ doplňuje Michal Straka.
Fórum se bude věnovat i vzdělávání jako nezbytnému předpokladu pro rozvoj, ale i schopnost užití nových technologií. Aleš Michl, dnes člen bankovní rady ČNB, před sedmi lety na Fóru řekl, že budoucnost bank je v komunitě. Na letošní Fórum přijde s příspěvkem „Bez vzdělání to nedáme“.
Už před sedmi lety na Fóru vystoupili studenti VŠE s tématem Banka budoucnosti. Po několika letech, kdy už působí v praxi, bude tedy zajímavé, jak se jejich pohled změnil. Na letošním Fóru vedle nich vystoupí i současní studenti, aby řekli „Jak to chceme my“.
Svůj příspěvek přinese i nový rektor VŠE Petr Dvořák, který o nezbytnosti změn ve vzdělávání říká: „Další rozvoj finančních inovací bude podmíněn i rozvojem vzdělávání. To musí propojovat znalosti jak moderních finančních nástrojů, tak IT či analýz a využití dat, to vše spolu se schopnostmi a dovednostmi jejich samostatného praktického využití. Nesmíme zapomínat ani na potřebné právní povědomí, zdravý podnikatelský duch a kreativní myšlení. A vzdělávání musí mít nejen moderní obsah, ale musí probíhat i moderními formami, protože jinak potřebnou kvalitu nedosáhne.“
Program, řečníky a panelisty Fóra Zlaté koruny FINOVACE najdou zájemci na stránkách https://www.zlatakoruna.info/forum/forum-zlate-koruny-finovace