Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

ZLATÁ KORUNA otevře Fórum FINOVACE

Zlatá koruna, nejstarší soutěž finančních produktů u nás, která letos slaví své 20. výročí, pořádá 12. dubna 2022 v Top Hotelu Praha Fórum FINOVACE. Nad tématy, jež hýbou světem financí, se na něm opět sejdou špičkoví bankéři, ekonomové, zástupci akademické sféry a další odborníci, včetně podnikatelů, zástupců médií i veřejnosti. Diskusní finanční fóra k projektu Zlaté koruny neodmyslitelně patří již od roku 2007. Jsou významnou platformou, kde se probírají aktuální, stěžejní otázky ekonomického vývoje, kde se nejen zmiňují pokroky a úspěchy, ale hlavně se poukazuje na problémy, kladou důležité otázky, navrhují řešení a předkládají vize pro nejbližší budoucnost.

Pro letošní, jubilejní ročník bylo zvoleno téma inovací. Na Fóru se bude tedy diskutovat hlavně o posledním vývoji a dopadu moderních technologií na finance, bankovnictví a pojišťovnictví.
„Tohle téma nám vlastně „vnutila“ sama doba. Slova FinTech a InsurTech slyšíme stále častěji. Navíc koronakrize sektor bank a financí výrazně ovlivnila, neskutečně v něm urychlila především digitalizaci, takže je jasné, že vliv technologií na finance a bankovnictví už dnes patří k hlavním inovačním hnacím motorům,“ vysvětluje Pavel Doležal, zakladatel a ředitel Zlaté koruny. „Na letošní diskusi jsem skutečně zvědavý, protože na obdobné téma – „Vize bankovnictví“ – jsme pořádali Fórum před sedmi lety, takže nyní bude šance podívat se, nakolik se vývoj posunul. Tehdy se experti od řečnického pultu například ptali, zda banky zvládnou přechod z analogového do digitálního světa, jak ošetří kybernetická rizika, zda budou schopné „skočit“ z papírového světa do digitálního, nebo konstatovali, že význam virtuálních měn je v tuto chvíli z praktického hlediska velmi malý… Už jen tento výčet naznačuje, že se toho změnilo opravdu hodně. Jen v souvislosti s virtuálními penězi se dnes může mluvit už o celé skupině finančních hybridů – vždyť známe např. pojmy krypto, e-money, instantní platby a další,“ dodává Pavel Doležal.

Otázky spojené s tématem technologií jsou z hlediska dnešního vnímání nejen světa financí a ekonomiky klíčové. Pozitivní je, že naše země je technickému pokroku tradičně otevřená a Češi na moderní technologie velice pozitivně reagují. Jsme na to ale dostatečně připraveni, jsou pro to u nás vhodné legislativní podmínky?
Akce proběhne pod záštitou guvernéra ČNB a ministra financí. Partnery jsou Mastercard, Generali Česká pojišťovna, ČSOB, CRIF, Ipsos, Dobrá nálada a Top Hotel Praha.
Hlavními mediálními partnery jsou Česká televize a E15, dalšími mediálními partnery Bankovnictví, Fintree, Roklen24 a odbornými partnery Česká fintech asociace a Vysoká škola ekonomická.
V rámci Fóra dojde také k oficiálnímu oznámení spuštění české odnože středoevropské fintechové platformy. Její fungování na tuzemském trhu oznámí ředitel platformy ve spolupráci s Mastercard jako generálním partnerem Fóra a dalšími strategickými partnery projektu.

Proč se v poslední době Mastercard tak výrazně věnuje inovacím a podpoře zejména FinTechů, vysvětluje generální ředitel Mastercard pro ČR Michal Čarný: „Inovace v oblasti financí stále nabývají na důležitosti, zejména pak v posledních letech, kdy se náš život přesunul z velké části do online prostředí. Fintech je klíčovou součástí tohoto procesu, protože v řadě případů jsou právě fintech hráči zdrojem těchto inovací. Společnost Mastercard dlouhodobě podporuje startupy a začínající firmy v oblasti elektronických plateb. Naším cílem je, aby i tito začínající hráči měli přístup k těm nejmodernějším platebním technologiím. Stavebními kameny takové podpory jsou zejména rozvojové programy a platformy Mastercard zaměřené na začínající firmy z oboru a technologická řešení založená na otevřeném bankovnictví, platební infrastruktuře v oblasti karet ale také mimo ni. Všechny tyto věci dohromady umožňují fintech hráčům poskytovat klientům inovativní produkty jednoduše a přitom bezpečně.“

Na Fóru FINOVACE bude představen exkluzivní výzkum mapující pohled zákazníků na trendy a inovace ve finančních službách. Pro Zlatou korunu jej připravila společnost Ipsos a představí jej Michal Straka, specialista pro výzkumy na finančním trhu. „Výsledky exkluzivního výzkumu Ipsos pro Fórum Zlaté koruny ukazují, že Češi jsou inovacím v bankovnictví otevřeni. Stále více lidí například používá k platbě mobil či hodinky, roste využívání internetové peněženky i přímých plateb,“ doplňuje Michal Straka.

Fórum se bude věnovat i vzdělávání jako nezbytnému předpokladu pro rozvoj, ale i schopnost užití nových technologií. Aleš Michl, dnes člen bankovní rady ČNB, před sedmi lety na Fóru řekl, že budoucnost bank je v komunitě. Na letošní Fórum přijde s příspěvkem „Bez vzdělání to nedáme“.
Už před sedmi lety na Fóru vystoupili studenti VŠE s tématem Banka budoucnosti. Po několika letech, kdy už působí v praxi, bude tedy zajímavé, jak se jejich pohled změnil. Na letošním Fóru vedle nich vystoupí i současní studenti, aby řekli „Jak to chceme my“.
Svůj příspěvek přinese i nový rektor VŠE Petr Dvořák, který o nezbytnosti změn ve vzdělávání říká: „Další rozvoj finančních inovací bude podmíněn i rozvojem vzdělávání. To musí propojovat znalosti jak moderních finančních nástrojů, tak IT či analýz a využití dat, to vše spolu se schopnostmi a dovednostmi jejich samostatného praktického využití. Nesmíme zapomínat ani na potřebné právní povědomí, zdravý podnikatelský duch a kreativní myšlení. A vzdělávání musí mít nejen moderní obsah, ale musí probíhat i moderními formami, protože jinak potřebnou kvalitu nedosáhne.“

Program, řečníky a panelisty Fóra Zlaté koruny FINOVACE najdou zájemci na stránkách https://www.zlatakoruna.info/forum/forum-zlate-koruny-finovace 

 

Newsletter