Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar díky nad očekávání lepším číslům PMI služeb zpevnil pod 1,0800 za euro. Koruna udržela zisky proti euru pod 25,00. Proti dolaru smazala zisky spět k 23,10.

Zpřísnění pravidel v hypotékách se lidem plete

Podle aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot nemá 23 % Čechů, kteří plánují v dohledné době nákup či rekonstrukci nemovitosti, jasno ve zpřísněných pravidlech pro hypotéky. Ta mají začít platit od 1. října. Po tomto datu podle svých slov na hypotéku nedosáhne téměř polovina z nich, pro 13 % jsou tak změny motivací pořídit hypoteční úvěr už nyní.

Od 1. října budou banky kvůli zvýšenému dohledu ČNB bedlivě hlídat, aby výše požadované půjčky a všech ostatních úvěrů (hypoték, kreditních karet, spotřebitelských úvěrů, leasingu apod.) každého klienta nepřekročila 9násobek ročního čistého příjmu a splátka činila maximálně 45 % měsíčního čistého příjmu. Alespoň o jednom z těchto pravidel slyšel každý druhý Čech, který má v plánu nákup nebo rekonstrukci nemovitosti. Správné znění obou zná ale jen 17 % respondentů. Naopak 23 % nebylo schopné identifikovat ani jednu z uvedených zásad.

„Znalost změn, které jsme zkoumali v průzkumu, je překvapivě velmi malá. A to i vzhledem k tomu, že jsme se ptali lidí plánujících vyšší výdaje za nemovitost, tedy těch, kteří se o tento typ půjčky nějakým způsobem zajímají,“ komentuje výsledky Marian Holub, produktový manažer hypoték finanční skupiny Wüstenrot.

Buď teď, anebo nikdy

Novinky žadatelům o hypotéku zkomplikují situaci. Podle svých slov na podzim na hypotéku nedosáhne 48 % z nich. „Vliv má vzdělání a místo bydliště, a s tím často spojená výše platu. Změny hypoték znepřístupní pořízení nemovitosti především lidem s nižším vzděláním a kupujícím z velkých měst, kde ani vyšší průměrný příjem nemusí stačit na získání hypotéky v požadované výši. Riziko neúspěchu při žádosti o ni se ale podle odborníků týká i třeba tzv. singles, kteří jsou třetí nejpočetnější skupinou zájemců o byt,“ vysvětluje Holub.

Řešením je pro 13 % těch, kteří zvažují hypotéku, její sjednání už nyní. Vyhnou se tak zpřísněným pravidlům, která vstoupí v platnost do října. „Do konce září pak o hypotéku požádá více než třetina těch, kteří chtějí během následujícího roku koupit nebo přestavět nemovitost,“ dodává Holub.

Hypotéky fixujeme na 5 let

Obdobný postup lze očekávat i u těch, kteří již hypotéku mají. Nad jejím refinancováním přemýšlí podle průzkumu 37 % respondentů. „Dosud je nejčastější doba fixace hypotéky do 5 let,“ doplňuje Holub. Z těch, kteří zvažují refinancování stávající hypotéky nebo pořízení nové, ji budou fixovat nejčastěji na 5 let (ve 26 % případů). Zájemce ale tentokrát lákají i delší časová období – na 15 let a déle by ji rádo zafixovalo 15 % respondentů.

Newsletter