A je to zpět: Fed řinčí sazbami, Wall Street se podlamují kolena

Dobrá čísla o vývoji americké ekonomiky jsou dobrým důvodem k růstu Wall Street. Znamenají přece, že se ekonomice daří, firemní zisky půjdou nahoru. Ne ale nyní. Teď slova Fedu o možném růstu sazeb v červnu přivolávají zatraktivnění pevně úročených aktiv oproti akciím a Wall Street odpovídá – poklesem.

Americké akcie dnes ztratily úvodní zisky a závěr se odehrál se ztrátou hlavních indexů v rozmezí jedné až dvou desetin procenta.  Dow Jonesův úzký index bluechips, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v závěru oslabil o zhruba osm bodů, tedy 0,05 procenta, na 17.492,93 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,21 procenta na 2048,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4765,78 bodu se ztrátou 0,08 procenta.

Dařilo se akciím Apple. Ty dnes růstem o 1,5 procenta reagovaly na zprávu tchajwanských médií, že si firma u dodavatelů objednala výrobu více telefonů iPhone nové generace, než se původně čekalo.

Investory ale víc zajímá, kdy a kam Fed opět zvedne sazby. Zatím se tak stalo poprvé po takřka deseti letech loni v prosinci, stav čínské a světové ekonomiky zhatil plány na takový krok letos na jaře. Teď z Fedu zní slova o červnu. Dva činitelé Fedu dnes naznačili, že by k dalšímu růstu úroků „mělo dojít spíše dříve než později“. Zásadní v tomto směru bude páteční vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! –CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter