Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

A nejdražší město na světě je…

Nejdražší města na světě jsou v Asii. Do TOP 10 se dostalo hned pět z nich. Žebříčku, který dle životních nákladů sestavuje poradenská společnost Mercer, vévodí Hongkong. Na druhém místě je angolská metropole Luanda a třetí příčka patří švýcarském Curychu, napsala na svých webových stránkách CNBC.

Firma Mercer zmapovala celkem 209 měst, kam firmy s největší pravděpodobností posílají své zaměstnance, kteří tam pracují a žijí. Nejdražším městem zůstává Hongkong. Průměrné měsíční nájemné v třípokojovém nezařízeném bytě mezinárodních standardů ve vhodném okolí vyjde na zhruba 6809 amerických dolarů. V Luandě je to jen o něco méně, a to 6700 dolarů.

Nejdraží město stát
Hongkong Čína
Luanda Angola
Curych Švýcarsko
Singapur Singapur
Tokio Japonsko
Kinshasa Kongo
Šanghaj Čína
Ženeva Švýcarsko
N´Djamena Čad
Peking Čína

Luanda nemusí být podle Světového ekonomického fóra nejdražším městem pro místní obyvatele, má ale vzkvétající ropné hospodářství, omezenou nabídku luxusního bydlení a vysokou poptávku cizinců po takových bytech. Měsíční náklady na byt v angolské metropoli můžou být pro běžnou angolskou domácnost zhruba 200 dolarů. Tato částka ale pro cizince neplatí. Jejich životní náklady se od místních výrazně liší ze dvou hlavních důvodů, jimiž jsou nabídka a poptávka.

Pro srovnání, například v australském Sydney stojí podobný byt měsíčně 2636 dolarů, v kanadském Vancouveru je to asi 1738 dolarů. Přestěhování do Londýna by znamenalo měsíční nájemné třípokojového bytu na 4583 dolarů a v New Yorku by to bylo 5100 dolarů.

Pokud se v některém z těchto měst rozhodnete zajít do kina, je zdaleka nejdražší Londýn. Lístek vyjde na téměř 18 dolarů. Naopak v Johannesburgu je to jen něco málo přes čtyři dolary.

A co třeba zajít do kavárny? V Hongkongu šálek stojí osm dolarů, zatímco v New Yorku jen 2,28 dolaru. Za jeden litr bezolovnatého benzinu zaplatíte ve většině těchto měst zhruba dolar. V Hongkongu to ale bude 1,79 dolaru a v Moskvě jen 48 centů.

Nejlevnější město stát
Lusaka Zambie
Gaborone Botswana
Karáčí Pákistán
Tunis Tunisko
Minsk Bělorusko
Johannesburg JAR
Blantyre Malawi
Biškek Kyrgyzstán
Kapské Město JAR
Windhoek Namibie

 

Newsletter