A nejobchodovanější měnou roku 2016 se stává…

Zajímalo by vás, která měna byla v roce 2016 vůbec nejobchodovanější? Každé tři roky tuto statistiku zveřejňuje Banka pro mezinárodní platby (BIS). Žádné velké překvapení se nekoná. První místo opět jednoznačně patří americkému dolaru, který figuroval v 87,6 procentech všech transakcí. Druhé je s velkým odstupem euro a třetí japonský jen. S odkazem na údaje BIS to uvedl server Visual Capitalist.

Čtvrté a páté místo se za tři roky nezměnilo. Bramborová medaile patří britské libře a pátá příčka australskému dolaru. Na šestém místě pak předstihl kanadský dolar švýcarský frank. O jedno místo si polepšil čínský jüan, kterému patří osmé místo. Podíl jüanu se zvýšil ze 2,2 procenta na čtyři procenta, tedy téměř o dvojnásobek.

Do TOP 10 se ještě dostaly mexické peso a nově také švédská koruna, která předstihla novozélandský dolar.

Celkový objem devizových transakcí za den je 5,1 bilionu dolarů. Jen denní obrat čínského jüanu se odhaduje na 202 miliard dolarů.

Jakou šanci na umístění by měl bitcoin? Jen za posledních 30 dní bylo zobchodováno v přepočtu asi tři miliardy dolarů bitcoinů, což je v průměru 100 milionů dolarů denně.

Banka pro mezinárodní platby (BIS) se sídlem v Basileji byla založena 17. května 1930. V současnosti má 60 členů, kterými jsou výhradně centrální banky. BIS podporuje měnovou a finanční spolupráci centrálních bank a dalších institucí, představuje centrum výzkumu a významnou diskuzní platformu pro orgány odpovědné za podporu finanční stability.

 

Newsletter