Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

A teď Google koupí Twitter

Převzetí profesní sociální sítě LindedIn americkou softwarovou firmou Microsoft, což je šestý největší obchod v historii tech sektoru, může být inspirací pro další akvizice. Podle Petera Garnryho ze Saxo Bank koupí skupina Alphabet do konce roku komunikační síť Twitter, uvedl server MarketWatch.

„Z dlouhodobého hlediska je obtížné vidět Twitter jako samostatnou společnost. Nyní sázíme na to, že akvizice bude dokončena ještě před koncem roku,“ dodal Garnry. Podle něj by Google, který patří do holdingové společnosti Alphabet, mohl mít zájem o uživatele Twitteru, aby si tak vytvořil pevnost v mediálním prostoru proti konkurenčnímu Facebooku.

Akcie Twitteru po oznámení převzetí sítě LinkedIn zpevnily od pondělí o sedm procent, za poslední tři měsíce jsou ale o 13 procent níže a za rok ztrácejí dokonce 58 procent.

Analytik Enderle Group Rob Enderle poznamenal, že převzetí sítě LinkedIn může inspirovat další společnosti, které mají zájem o sociální sítě k podobným transakcím, případně při vyšším ocenění. „Twitter je další cíl, mohl by to být začátek nového boomu v tech sektoru,“ tvrdí Naeem Aslam, hlavní analytik Think Forex.

Převzetí LinkedIn je největší transakcí v technologiích v letošním roce, který je zatím pro fúze a akvizice v sektoru pomalejší než rok 2015. Zatímco letos bylo podle Dealogic uzavřeno 4081 transakcí, ve stejném období loňského roku to bylo 4456 transakcí.

Twitter je bezplatnou službou, jejímž prostřednictvím si uživatelé mohou sdělovat vzkazy ve zprávách o délce do 140 znaků. U zrodu služby obecně označované jako mikroblog stáli zaměstnanci americké internetové firmy Odeo Jack Dorsey a Biz Stone.

Twitter má přes 320 milionů aktivních uživatelů, kteří posílají 500 milionů zpráv denně. Asi 254 milionů uživatelů žije mimo Spojené státy. Twitter od svého vzniku nikdy nevykázal zisk. Loni prodělal 521 milionů dolarů, v roce 2014 to bylo 577 milionu. Roční obrat, který pokrývá hlavně reklama, loni činil 2,2 miliardy dolarů, v roce 2014 to bylo 1,4 miliardy.

Twitter má 3900 zaměstnanců a sídlí v San Francisku. Po celém světě má 35 poboček. V roce 2013 firma vstoupila na newyorskou akciovou burzu.

Newsletter