Světová rada pro zlato: Poptávka roste. Těžba zlata se ale sníží


17:35 • 30. dubna 2018

Tagy: Zlato, komodity, investice

Poptávka po zlatě celosvětově roste od roku 2001 v průměru o 18 procent ročně. Za zvyšujícím se zájmem stojí rostoucí životní úroveň v Číně a Indii i vysoká poptávka investorů z USA a Evropy. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato.

Investoři se podle reportu po krizi z let 2008 až 2009 zaměřili na žlutý kov jako na bezpečnou alternativu vůči akciím a dluhopisům. Cena zlata vyjádřená v dolarech se nyní ale dotkla pětitýdenních minim. Dnes se pohybuje okolo 1316 dolarů za unci.

Důvodem aktuálního poklesu ceny je silnější dolar a citelný růst výnosů klíčových amerických dluhopisů. Cenu zlata ale zásadně ovlivňuje i zahraniční politika. V důsledku aktuálního vývoje na korejském poloostrově z minulého týdne tak poklesla poptávka po žlutém kovu na papírových trzích v podobě certifikátů. Naopak zájem o fyzické zlato podle zprávy vzrostl.

Trumpova politika oslabí dolar a posílí zlato

„Politika prezidenta Donalda Trumpa povede k vysoké rozkolísanosti trhů, k silnému zadlužování USA a oslabení dolaru. Slabá měna bude mít za důsledek významný nárůst ceny zlata. Rizikem pro trhy se pak stává rostoucí inflace a růst úrokových sazeb. Zlato tak letos pravděpodobně dosáhne ceny 1500 dolarů za unci,“ říká analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Velký potenciál má stříbro, jehož cena by mohla vystoupat až o 50 procent, uvedla agentura Bloomberg. Stříbro nejenže zaostává za ostatními kovy, historické zkušenosti navíc naznačují, že by v blízké době mohlo nastartovat cenový růst, a to až o 50 procent a více. Kov má přitom na zdražení poměrně široce otevřený prostor – poměr ceny zlata a stříbra vystoupal na hodnoty 1:82, dlouhodobý průměr je přitom 1:50. 

„Škála ekonomických, finančních a politických problémů, kterým čelí svět i individuální investoři, pravděpodobně povede k nárůstu poptávky po stříbru,“ uvádí ve zprávě společnost CPM Group. Zároveň se podle ní stále zvyšuje poptávka po stříbru ze strany průmyslu, roste i zájem o stříbrné šperky. Stříbro je tak v současnosti velmi podhodnocenou komoditou, má proto k budoucímu růstu široký prostor. 

 „U zlata, stříbra a platiny se ale dále očekává významný růst. Zřejmě už v roce 2019 překonají maxima z roku 2011. Investoři do fyzického zlata obvykle využívají cenových korekcí k dokoupení kovů, aby svá portfolia více diverzifikovali a chránili se tak před budoucími riziky,“ uzavírá Pavel Ryba. 

Těžba zlata bude postupně klesat

Producenti drahých kovů ale mezitím hlásí, že těžba zlata bude postupně klesat. V posledních letech jim chyběly prostředky na investice do rozvoje technologií a průzkumu nových nalezišť. Předpokládají proto postupný útlum těžby. Pokles nabídky v souvislosti se stále rostoucí poptávkou po fyzickém zlatě tak může vystřelit ceny zlata velmi vysoko.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.