Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Nejkritičtější fáze aneb Světová ekonomika na rozcestí

Nejnovější data OECD dokazují zpomalení světové ekonomiky. Globální hospodářství se tak dostává na rozcestí. Jedna cesta vede k typickému cyklickému zpomalení, druhá naopak vyústí v období, kdy na scénu obvykle přicházejí regulační orgány a jejich záchranná opatření.

OECD tento týden zveřejnila své předstihové indikátory, které sledují vývoj v 39 zemích k prosinci minulého roku. Index spadl na hodnotu 99,2, což je nejméně od října roku 2009. Jde tak o nejnovější ukazatel, který naznačuje přicházející ekonomické zpomalení. Tématem pro tento rok tak bude reakce regulačních orgánů na tuto situaci.

Hodnota ukazatele pod úrovní sto hovoří o tom, že globální ekonomika roste pod jejím dlouhodobým trendem. Jeho úroveň navíc stále klesá, což znamená, že se zpomaluje i tempo ekonomického růstu. S ohledem na to, se můžeme při makro výsledcích za první čtvrtletí dočkat nepříjemného překvapení.

Nejistá budoucnost

Tato fáze ekonomického cyklu je nejvíce kritická, protože se ukáže, jak účinná budou záchranná opatření implementovaná regulačními orgány. Letošní rok se tak může vyvíjet dvěma směry. Buď zažijeme typické cyklické zpomalení, když se globální ekonomice podaří těsně se vyhnout recesi, nebo bude tlak na pokles natolik silný, že se dočkáme zásahu vlád a centrálních bank skrze záchranná opatření. 

V této etapě ekonomického cyklu se dá mimochodem slušně vydělat kontrariánským přístupem k akciovému trhu (proti tržnímu konsensu). Platí však, že jako celek nyní akcie poskytují negativní výnos. Užitečným postojem může být příprava na fázi následujícího cyklického oživení, protože ta nabízí často zajímavé příležitosti.

Záblesky světla z Jižní Koreje

V prostředí negativního výhledu globální ekonomiky lze vidět i záblesky světla, a to například v Jižní Koreji. Tamní předstihové indikátory se totiž za prosinec stabilizovaly, což může naznačovat obrat a nástup fáze oživení. Tedy ačkoli stále podtrendovým, avšak zrychlujícím se tempem růstu.

Proč právě Jižní Korea? Důvodem je to, že v posledních dvaceti letech její ekonomika úspěšně předznamenávala vývoj v dalších zemích. Korejská ekonomika je svým zaměřením na automobilový sektor a loďařství úzce napojená na tu čínskou, která je zase klíčovým prvkem globálního exportu. Korejská ekonomika je tak ultra cyklická.

Musíme si však být vědomi i možných falešných signálů. K takovým došlo například v roce 2011. Jižní Korea začala v úvodu tohoto roku růst tempem mírně nad trendem a předstihové ukazatele také stoupaly výše, následně ale přišla řecká krize, která se velmi rychle rozšířila do Evropy a světa.

Korejské ukazatele poté prudce spadly a dostaly se pod hodnotu 100. Na druhé straně je třeba si připomenout, že již v roce 2012 opět vzrostly, což bylo ještě šest měsíců předtím, než prezident ECB Mario Draghi přišel se svým slavným prohlášením „cokoliv to bude stát“, o němž se tvrdí, že zachránilo evropskou ekonomiku.

Autorem textu je Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Newsletter