České ekonomice se daří. Jenže data jsou z únoru


08:16 • 7. dubna 2020

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, USDCZK, EURUSD, statistika, stavebnictví, Koronavirus

Statistika není nuda, ale může být zrádná. Buď průměrováním napříč regiony, průměrováním v čase, nebo obyčejným zpožděním mezi skutečností a oznámenými daty. V době koronavirové pandemie tak chodí od statistiků pozitivní čísla o ekonomice, i když je zjevné, že je situace úplně jiná.

Typickým příkladem je březnová nezaměstnanost či březnový růst HDP. Čísla nevypadají tak špatně, ale jsou průměrem slušné první poloviny a tragické poloviny druhé. Nevypovídajících čísel ale chodí mnohem víc.

Stavebnictví u nás za únor vyrostlo o 5,3 procenta. Je to sice méně, než v lednu ale stále je to vysoký růst. Stavební úřady vydaly o 4,2 % více stavebních povolení než ve stejném čase vloni a skutečně se i více stavělo, dokonce meziročně bylo zahájeno o 26,8 % (v bytových domech dokonce o téměř 50 %) a dokončeno o 2,5 % více bytů (v bytových domech 24,8 %). Tady je statistika zrádná tím, že je uváděna s velkým zpožděním, a přestože již žijeme několik týdnů v ekonomice, která bezpochyby neroste, data z února jsou jednoduše příliš stará na to, aby reflektovala současnou situaci, jakkoliv je možné, že zrovna stavebnictví se krize v březnu ještě nemusela příliš dotknout.

Stejně tak se čísla ukázala pozitivně v mezinárodním obchodě, kdy jsme zvýšili export o 1,6 % a meziročně tak zvýšili přebytek obchodní bilance o 6,2 miliardy. Je stěží uvěřitelné, že bychom to dokázali udržet i během současné krize, ale únorová čísla ještě vypadala dobře.

Dobře vypadal i pokles, konkrétně průmyslu. Průmyslová produkce za únor meziročně klesla o 0,9 %, což sice není dobrá zpráva, v současnosti ale jistě zažíváme mnohem silnější propad.

Nepochybně čtenáři Roklen24 ví, že únorová situace ještě byla odlišná. Nicméně zpoždění statistik je důležité. Je pravděpodobné, že statistici oznámí, že jsme v recesi, až v červenci, kdy se dozvíme, že ekonomika dva kvartály po sobě klesala, i když je možné, že v červenci už bude růst.

První den v týdnu byl vítězným pro korunu. Na eurokoruně bylo posilování domácí měny setrvalé a bez větších obtíží si připsala dvacet haléřů až na 27,52 EURCZK. K dolaru byla situace podobná, a i když posilující dolar krátce po poledni vzdoroval, dostal se nakonec až na 25,5 USDCZK.

Že jsme ve špatné době se podepisuje na statistikách i v Evropě. Index Sentix investiční důvěry v dubnu klesl z už tak špatných minus 17,1 bodu na minus 42,9 bodu. To je nejen velmi špatný výsledek, ale i hluboko pod očekávání. Německý průmysl očekává pokles v letošním roce mezi 3 a 6 procenty. Francie mluví o nejhorší recesi od války.

S krizí bojuje i automobilový průmysl a už se to podepisuje na prvních statistických údajích. Německý institut Ifo očekává, že vývoz automobilů bude nejnižší od dna poslední krize v březnu 2009. Podle stanice BBC klesne množství registrací nových automobilů ve Velké Británii za březen o 40 procent. V eurozóně klesnou podle SMMT za březen o 44,4 procenta.

Eurodolar včera většinu dne patřil dolaru, který se z nejslabších denních pozic lehce nad 1,083 EURUSD postupně posiloval až k 1,077 EURUSD a ke konci dne se ustálil kolem 1,08 EURUSD.

Výhled pro dnešní den

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0829 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,43 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0714 do 1,0868 EURUSD.*

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,52 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,47 až 27,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 25,36 až 25,70 USDCZK.*

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Dominik Stroukal je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Vystudoval Univerzitu Karlovu a Vysokou školu ekonomickou, kde obdržel doktorát z ekonomie. Přednášel na řadě vysokých a středních škol, v současnosti působí na VŠ CEVRO Insititut. Je autorem několika knih, např. Bitcoin, peníze budoucnosti (2015) a Ekonomické bubliny (2019).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.