Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Dobrou „noc“. V práci spí každý druhý zaměstnanec

Přiměřeně dlouhý, a především pak kvalitní spánek, je klíčovým determinantem naší pracovní produktivity. Například americká výzkumná instituce RAND v roce 2016 spočítala, že nedostatečný spánek pracovníků stojí Spojené státy každoročně 1,23 milionů ztracených pracovních hodin, což odpovídá 411 ztraceným miliardám dolarů každý rok. Podle vědců je pak dlouhodobě nedostatečný spánek spojený nejen s poklesem produktivity, ale i s mnoha zdravotními riziky, jakož i se snížením životní pohody a spokojenosti.

Ačkoliv vědci doporučované minimum je 7 hodin spánku denně, den je na to patrně příliš krátký; například v USA si alespoň takto dlouhý spánek každodenně dopřává pouze 35 % lidí mezi lety 18 a 60. Pak není divu, že více než polovina Američanů je tak vyčerpaná, že to, co nestihli v noci doma, musí dohánět ve dne v práci. V novém průzkumu Amerisleep, provedeném na tisícovce amerických respondentů, 51,8 % z nich uvedlo, že si v práci občas dají šlofíka. Avšak ty, kteří se k tomu přiznali, lze brát spíše jako spodní hranici, ve skutečnosti může být tento podíl ještě mnohem vyšší.

Optimální pracovní týden? 39 hodin, delší vede k nemocem a hlouposti

Zajímavé je nicméně porovnání mezi jednotlivými obory. Nejvíce deklarovaných pracovních spáčů najdeme v odvětví technologií, kde se ke spaní v práci přiznalo 70 % dotázaných. A zatímco tam lze předpokládat duševně náročnou práci, ve stavebním průmyslu, kde si dle výsledků průzkumu v práci občas pospí přes 68 % pracovníků, může být na vině zase fyzické vyčerpání. Třetí místo se 63,5 % pak obsadil vládní sektor a veřejná správa.

Výzkum také ukázal, že v rámci spaní v práci lze vysledovat určitou negativní korelaci s výší ročních výdělků. Následující graf ukazuje, kolik dní v měsíci si lidé v jednotlivých příjmových skupinách v práci pospí. A vypadá to víceméně tak, že čím méně vás platí, tím větší motivaci máte k tomu, abyste si v práci zdřímli. Nicméně vysvětlení může samozřejmě ležet také ve větších příležitostech ke spaní v práci, anebo ve fyzicky náročnější činnosti.

Nejmotivovanější zaměstnanci? Ti, co pracují většinu času na dálku

Zhruba třetina respondentů, kteří přiznali, že v práci někdy spali, však zároveň uvedla, že spát v práci považují za nepřijatelné (z těch, kteří uvedli, že nikoliv, to považují za nepřijatelné téměř čtyři pětiny). Více než pětina pracovních spáčů pak dle průzkumu byla při spaní v práci přistižena. Přes 35 % z nich bylo napomenuto slovně, 11 % pak dokonce písemně. Téměř v polovině případů se jim však nestalo vůbec nic.

A nejenže některým šéfům spaní jejich podřízených v práci nijak nevadí, některé firmy se rozhodly toto zdánlivé tabu přímo podporovat. Jak píše server Sleep, stále více a více společností povzbuzuje zaměstnance, aby si dali v polovině pracovní doby šlofíka. Příkladem je americký internetový prodejce obuvi Zappos, který v kanceláři pro své zaměstnance zařídil jakési „odpočinkové pokoje“, vybavené gaučem, lehátky a křesly, které jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Firma přitom věří, že tato ke spánku přátelská politika se jí vrátí ve vyšší produktivitě.

Jak zachránit ekonomice miliardy? Běžte spát!

Newsletter