Automatizace investic není mainstream. Tlak na inovativnost ale nejde zastavit

Automatizace investic stále není mainstream. V současné době si ale velké organizace uvědomují tlak na inovativnost. Přinejmenším se snaží šetřit náklady. To hlavně vzhledem k tomu, že schopnost velkých investičních domů poskytovat nadprůměrné výnosy je neustále zpochybňována. Jisté je, že společnosti působící na trzích budou vypadat za 5 až 10 let velmi odlišně, řekl v rozhovoru Absolvent měsíce Institutu ekonomických studií Jan Stříbný.

Honzo, co bylo spouštěčem Vaší kariéry ve financích? Zahájil jste studia na IES s jasnou představou, co očekáváte? Nebo to byla jen náhoda, která Vás na IES zavedla, a později jste se dostal ke kvantitativním financím?

Vždycky mne bavila matematika a byl jsem v ní relativně dobrý. Ale také jsem se zajímal o řadu dalších věcí: investování, ekonomii, politiku, programování… Po krizi 2008/2009 jsem cítil, že ekonomie je něco, co bych rád dál zkoumal, a protože IES klade hodně důraz na matematiku, tak mi to vše zapadlo dohromady. Finance se zdály jako dobrý směr, jakým zaměřit své zájmy i profesně. Vždycky mi finanční trhy připadaly zajímavé i vzrušující zároveň.

Magisterské studium jste absolvoval v Amsterodamu, proč jste si vybral právě toto místo a co se Vám nejvíc líbilo?

Můj výběr byl relativně jednoduchý. Nizozemské univerzity mají dobrý poměr cena/kvalita a přitom mají slušnou pověst na poli ekonometrie a jsou kvalitní, což Amsterda rozhodně splnil. Chtěl jsem tu školu také udělat co nejdřív a získat práci co nejdříve, takže se mi líbila myšlenka, že budu se studiem hotový za 12 měsíců. Amsterdam je skvělé město pro studium a je zde poměrně rušný noční život. Také se zde setkáte s mnoha dalšími zahraničními studenty, což je skvělé, i když vzhledem k tomu, že zkoušky jsou zde častěji než na českých vysokých školách, nebylo vždy příliš mnoho volna.

Pracujete ve společnosti, která se zaměřuje na plně automatizované obchodování s vlastními prostředky. Jak byste vyhodnotil vývoj v této oblasti, jaké jsou hlavní trendy ve financování?

To je docela obtížné říci, protože firmy podporující „prop“ obchodování jsou docela známé svou neochotou sdílet jakékoli relevantní informace. Řekl bych, že hlavním budoucím trendem bude konsolidace s ohledem na různé fixní náklady, jako jsou tržní data a infrastruktura. Je také soutěž o to, jak sbírat/získávat data, která jsou pro zbytek trhu méně známá. Ačkoli ten sběr dat byl v poslední době spíš módní záležitostí, myslím, že by to ve výsledku mohlo být užitečné. Stále se toho hodně děje: různá regulace, rostoucí význam rozvíjejících se trhů… Je to zajímavé.

Je automatizace už pro investory běžná nebo je to jen pro určitou generaci inovativních investorů? Jaký je podíl takových investorů, tušíte?

Ještě bych tomu neříkal mainstream, ale v současné době si i velké organizace uvědomují tlak na inovativnost. Přinejmenším se snaží šetřit náklady. To hlavně vzhledem k tomu, že schopnost velkých investičních domů poskytovat nadprůměrné výnosy je neustále zpochybňována. Samozřejmě je otázkou, do jaké míry je to jen myšlenka a do jaké míry je to realita. Ale myslím, že je docela jasné, že jednotlivé společnosti působící na trzích budou vypadat za 5-10 let velmi odlišně. Upřímně řečeno, celé finanční odvětví bylo posledních 10 let pod velkým tlakem a nevypadá to, že ten tlak v dohledné době skončí.

Zažil jste pracovní prostředí v České republice a nyní v Nizozemsku, můžete popsat, jestli se nějak výrazně liší? Překvapilo vás něco?

To je trochu obtížné zobecnit Vždy jsem pracoval v menších týmech, kde na jednotlivci hodně záleží. Když to říkám, tak mám pocit, že v Nizozemsku jsem si všiml, že existuje kultura konsensu – a velmi zřídka je argumentem pro něco seniorita. A to je zajímavé oběma směry. Nejenže můžete být upřímní vůči vrcholnému vedení, ale někdy můžete získat silnější podporu i ze strany juniornějšího zaměstnance. Což je zábava. Je tu samozřejmě i řada dalších praktických věcí, ale mně toto připadá opravdu výjimečné

Jaké jsou Vaše koníčky? Jak si užíváte života v Nizozemsku?

Velmi! Opravdu mě tu baví, jak snadno si můžete všude dojet na kole, namísto sezení v autě/veřejné dopravě. Jinak se snažím dělat různé sporty, abych zmírnil stres. Letos jsem začal s crossfitem a kickboxem. V Amsterdamu je také po celý rok možné chodit do spousty skvělých muzeí, kin, galerií i na další akce, takže o víkendech je stále co dělat.

Jan Stříbný pochází z Brna a bakalářské studium na IES ukončil v roce 2013. Poté nastoupil na Duisenberg School of Finance v Amsterodamu, kde studoval magisterský program Quantitative Risk Management.

Po jeho absolvování nastoupil do společnosti Dynamic Credit, na pozici Structured Credit Analyst, a od roku 2016 doposud, působí jako Quantitative Trader ve společnosti Deep Blue Capital N.V. Už během studií absolvoval řadu stáží, například ve společnosti Accenture jako Business Analyst, nebo v Coober Fund. Ještě před studiem na IES pracoval jako developer, ve firmě Web Progress. V současné době žije v nizozemském Amsterodamu. Ve volném čase sportuje a věnuje se kultuře.

Newsletter