Kde bude koruna za rok?


14:40 • 30. listopadu 2018

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, EURCZK, ČNB

Více než rok po ukončení kurzového závazku České národní banky je česká měna vůči euru silnější o více než korunu. Pravdou ale je, že mnozí čekali mnohem silnější hodnoty, někteří dokonce pod hranicí 25 korun za euro. Taková situace se však nekoná a ani zřejmě konat nebude. Alespoň to naznačují odhady analytiků a ekonomů v rámci zprávy o inflačním očekávání ČNB za listopad.

Ještě v lednu 2018 velká většina analytiků očekávala roční hodnotu kurzu koruny vůči euru na 24,80 za euro. V listopadu se již tyto hodnoty poměrně citelně posunuly. V ročním horizontu vidí respondenti korunu na úrovni okolo 25,07 za euro.

„Slabý kurz koruny je překvapující pro značnou část odborné ekonomické veřejnosti. K jejímu posílení prozatím nevedl ani rostoucí úrokový diferenciál vůči zemím v eurozóně ani přebytky běžného účtu,“ stojí v textu dokumentu ČNB.  Mezi hlavní faktory, které vstoupily do rozhodování analytiků, patří dle centrální banky především ty globální jako „například nejistoty ohledně italského státního rozpočtu či brexitu“. Po jejich odeznění by se měl kurz koruny vrátit k pozvolnému apreciačnímu trendu. „Tento trend však může být zpomalován oslabením ekonomické aktivity v zahraničí, efektem konce kalendářního roku nebo opětovným nárůstem globální averze vůči riziku,“ píše ČNB.

„Podobně jako většina trhu jsme náš výhled na posilování koruny revidovali směrem dolů,“ okomentoval predikci ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Za rok by se tak dle naší predikce měla koruna pohybovat okolo úrovně 25,30 EURCZK. V porovnání s dnešní hodnotou jde o významné posílání, nicméně v porovnání s trajektorií, kterou jsme očekávali na začátku letošního roku, došlo k výraznému oslabení. Ruku v ruce s viděním slabší koruny zvyšujeme výhled na počet kol zvyšování základní úrokové sazby,“ doplnil.

Pokud bychom se zaměřili na odhad trhu za pomoci ukazatele risk reversal (opční strategie tvořená kombinací call a put opcí), který zobrazuje výhled z hlediska pohybu spotového kurz EURCZK v období za jeden rok, zvýšená volatilita byla patrná u put opcí sázejících na oslabení koruny. To znamená, že opční trh očekává v tenoru jednoho roku slabší korunu.

Hranice 25,00 za euro nebude prolomena ani podle mediánu odhadu agentury Bloomberg. Ten v průměru za třetí kvartál 2019 dosahuje 25,40 za euro.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.