Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Farmaceutický gigant TEVA: Čas příchází

Když se Donald Trump stal americkým prezidentem, začal šlapat na negativní obchodní bilanci a zavádět cla směrem k Číně a společně s daňovými reformami to trhy milovaly! Nyní je však situace poměrně vypjatá a firmy dosahují historických maxim každý kvartál, což dělá starost (i přes dočasnou radost) ne jednomu managementu. Tahle párty totiž někdy určitě skončí.

Co je ale zajímavější, v mnoha firmách nikdy nezačala. Jednou z nich je Teva Pharmaceutical Industries Limited (NYSE: TEVA).

Když po prezidentských volbách ostatní firmy stoupaly, TEVA začala strmě padat, až nakonec odepsala 80 procent během dvou let. Důvodem brutálního sell-offu byla akvizice farmaceutické společnosti Acatvis Generics, kterou TEVA koupila od Allerganu (NYSE: AGN) za 40,5 miliardy dolarů. Od té doby se firmě, která se dlouhodobě pyšnila zdravou finanční kondicí, začaly hromadit dluhy a klesat zisky.

Dokonce i solidní kvartální výsledky v roce 2016 nebyly pro investory dostačující a titul pokračoval k zemi.

Ačkoli to tak nevypadá, není nutné nad TEVOU lámat hůl. Tady je pár důvodů proč:

Před lety, kdy lidé hojně obývali venkov (nebo zde minimálně trávili část svého času), málokdo něco věděl o alergiích. S migrací do velkých měst jsme však na vlastní kůži začali pociťovat důsledky výfukových plynů a dalších zdraví ne zcela prospěšných látek, které dost možná vedly k rozšíření dříve vzácných alergií. Jediným řešením, které může v případě alergické reakce zabránit tragédii, je v mnoha případech podání příslušného léku.

A právě zde vstupuje TEVA znovu do hry – vyvinula totiž vlastní EpiPen. Jde o injekci, která tlumí alergickou reakci způsobenou kousnutím hmyzem či požitím nevhodného jídla. Injekce EpiPenu stimuluje kardiovaskulární systém a dýchací orgány, čímž zabraňuje důsledkům alergického šoku.

V Americe je podle některých zdrojů až 43 milionů lidí, které může alergická reakce zasáhnout kdykoli, a proto by měli vždy mít po ruce lék – v ideálním případě dvě dávky EpiPenu, neb jedna ne vždy může stačit.

Konkurenční farmaceutické firmy se snaží vyvinout podobný lék za pomocí adrenalinu. Ten by byl sice levnější, ale chybí mu potřebné testy, což znamená, že EpiPen nemá v současnosti žádnou konkurenci.

Hegemonem na trhu s EpiPeny je firma Mylan, která za poslední roky zvedla jejich cenu o 400 procent. Existuje nemalá šance, že TEVA, která získala od FDA (Food and Drug Administration) zelenou v půlce srpna, půjde s cenou níže a pokusí se Mylan sesadit.

Teva Pharmaceutical Industries Limited je nadnárodní společnost a jedna z největších farmaceutických firem světa s 66 továrnami v 60 zemích světa. Faktu, že může být v současnosti podhodnocená, si všiml i sám Warren Buffett, jehož Berkshire Hathaway zvedla v TEVĚ svůj podíl na 4,3 procenta, čímž se stala jedním ze tří největších akcionářů.

V listopadu 2017 do firmy nastoupil nový CEO Kare Schultz, pod jehož vedením dochází k dramatickému snižování nákladů (a tedy i dluhů). Z hlediska technické analýzy je downtrend téměř u konce, a vše tak napovídá tomu, že by se situace mohla začít otáčet k lepšímu.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter