Účet za pyl? Českou republiku může vyjít na víc než miliardu


13:01 • 9. května 2018

Tagy: ČR, Ekonomika

Až miliardu a půl korun nás může stát každoroční pylová sezóna. Netrpí jen alergici, ale i provozovatelé restaurací a turistických atrakcí.

Každý pátý Čech trpí nějakou alergií. Řada alergiků tak v posledních dnech nemohla ani vyjít z domu, když Českou republiku zaplavilo jaro a s ním i nával pylu. Znatelnou újmou je ale pyl i pro naše peněženky.

Nákladů spojených s pylem je celá řada. Tím nejviditelnějším jsou náklady na léčbu alergií. V České republice se prodají ročně miliony balení léků na alergie. Jen za první čtyři měsíce loňského roku to byly téměř dva miliony balení. Navíc zdravotní pojišťovny vydají stovky milionů na samotnou léčbu. V roce 2017 vydala jen Všeobecná zdravotní pojišťovna 579 milionů korun na léčbu alergií a dalších 195 milionů za léky.

Dai-Ichi Life Research Institute v Tokiu vypočítal, že Japonsko stojí pyl až 40 miliard korun (1,8 miliardy dolarů) ročně. Pokud použijeme jejich výsledky a přepočítáme je na velikost české ekonomiky, dostaneme odhad ve výši 1,5 miliardy korun pro Českou republiku. Výpočet přesných nákladů by sice vyžadoval podrobnější studii, ukazuje se však, že jde o ekonomicky významný náklad. Je to například více, než kolik nás ročně stojí provoz Poslanecké sněmovny.

Nejde ale pouze o alergiky. Institut peníze vynaložené na léčbu alergií totiž mezi náklady nepočítá. Na miliardy se dle hlavního ekonoma institutu Toshihira Nagahamy dostaneme zejména započítáním snížené spotřeby, jelikož lidé trpící alergiemi častěji zůstanou doma. Vedle toho si v zaměstnání berou více volna a nechodí do práce, anebo když jdou, tak jsou méně produktivní.

Z pylu se stalo dokonce i politicky citlivé téma. Nejen v České republice, ale i například ve zmíněném Japonsku, kde na boji proti němu postavila v loňských volbách současná guvernérka Tokia Yuriko Koike svou volební kampaň. A volby vyhrála.

RSS

Dominik Stroukal je držitelem doktorátu z ekonomie z Vysoké školy ekonomické v Praze. Vedle studia ekonomie absolvoval Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. Tři roky byl předsedou Ludwig von Mises Institutu pro Českou a Slovenskou republiku, dva roky místopředsedou pro publikace. Přednáší na PPE programu VŠ CEVRO Institut, ekonomické předměty na Vysoké škole finanční a správní a na gymnáziu PORG.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.