Warren Buffett se rozjíždí na plný plyn


16:02 • 28. července 2020

Tagy: Warren Buffett, Berkshire Hathaway, investice, Zemní plyn

Tímto titulkem není myšleno silné zrychlení jakýchkoliv aktivit „věštce z Omahy“, ale jde doslova o to, že Berkshire Hathaway má dostatek volných finančních prostředků na první investici od března letošního roku. Jedná se navíc o největší investici společnosti za poslední 4 roky, o bezmála 10 miliard dolarů. Cílem je zemí plyn.

Warren Buffett tímto nákupem získává 18% podíl na plynovodech ve Spojených státech a stává se jedním z největších vlastníků této infrastruktury, ne-li největším. Berkshire Hathaway míří k nákupu plynovodů a skladovacích prostor od společnosti Dominion Energy, která je provozuje. Společnost je prodává, aby zlepšila své výsledky a zároveň získala finanční prostředky, které plánuje využít na zpětné odkupy akcií.

Takto prodávaná aktiva nebývají předražená, spíše naopak. Společnost se jich potřebuje zbavit, a Buffett tak de facto levně investuje do aktiv s lokálním monopolem. Jde o plynovod o délce 7.700 mil, zásobníky o objemu 900 miliard krychlových stop plynu plus další napojená aktiva.

V současnosti americké plynové elektrárny zajišťují 38 % výroby elektrické energie (druhé je uhlí s 23% podílem, třetí jaderné elektrárny s 20% podílem, podíl obnovitelných zdrojů je pak 17 %). Warren Buffett tak nevěří, že by plyn měl být vytlačen z výroby elektrické energie. Přeprava plynu je tak nezbytná.

Je to klasická investice, kde velmi levně získává velký podíl v oboru, na který existuje siný negativní názor.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Jan Rohrbacher je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní obchod. Své znalosti v oblasti finančních derivátů a řízení rizik na finančních trzích prohloubil studiem na prestižní Arizona State University. Po řadu let je aktivním obchodníkem, zejména na poli burzovních opcí a futures. Ve skupině Charles Bridge Investment Group má na starosti vývoj a implementaci opčních strategií v rámci fondu Charles Bridge GMFPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.