Silicon Valley a střet Američanů s imigranty

Rodilí Američané mají problém. Imigranti s doktorským titulem ve Spojených státech tvoří více než polovinu všech pracovníků v rámci sektoru vědy, technologií a matematiky. Nejviditelnější je jejich přítomnost v oboru IT. Firmy ze Silicon Valley využívají krátkodobá víza především pro vzdělané indické studenty, zatímco ti američtí mají problém najít v oboru uplatnění. A podle experta na imigrační politiku Michaela Cutlera bude Američanů v těchto segmentech ještě ubývat, což zdůvodňuje nízkými mzdami pro imigranty. Výzkum Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) však hovoří opačně – mzdy za to nemůžou. 

V roce 2013 bylo v sektoru vědy, technologií, strojírenství a matematiky (STEM) 19,2 procenta ne-Američanů s bakalářským titulem, s magisterským 40,7 procenta a 54,5 procenta s doktorským. Většina z nich získala titul během studia v Americe a většina z nich si, asi přirozeně, po studiu vybere možnost zůstat ve Spojených státech a pracovat ve svém oboru na pracovní vízum.

Autoři studie Immigrants Play a Key Role in STEM Fields Hanson a Slaughter se vrhli na srovnání mezd Američanů a cizinců v odvětví STEM. V roce 1990 Američané v tomto oboru vydělávali více než jejich kolegové přistěhovalci jak s magisterským a doktorským titulem, tak s bakalářským. V roce 2012 už ale byla situace opačná – Američané v tomto oboru vydělávali v průměru méně. Právě atribut mezd měl dle odhadů (před studií) tvořit hlavní faktor, proč jsou zahraniční odborníci preferováni před Američany. Předpoklad byl dle šetření potvrzen i po extrahování faktorů jako věk, vzdělání a pohlaví. Rozdíl však, dle zmíněného výzkumu, neplatí, a to právě v sektoru STEM, uvádí stránky Národního úřadu pro ekonomický výzkum.

Autoři zkoumali, jak se mzdové podmínky lišily vzhledem k době imigrace. Pro období let 2010 až 2012 imigranti, kteří do USA přišli před méně než pěti lety, vydělávali o 5,7 procenta méně než jejich Američtí kolegové. Ti, kteří však byli v USA šest let (déle než standardní doba víza, které umožňuje dočasnou práci v oboru STEM) a déle, už vydělávali více.

Revoluce v zemědělství. Na jídlo budou dohlížet drony

Tento důkaz dle Hansona a Slaughtera vrhá stín na pochybnosti o programech víz (H-1B), které umožňují velmi vzdělaným zahraničním expertům dočasně pracovat v oboru STEM ve Spojených státech. Častým argumentem je to, že firmy v Silicon Valley najímají tyto imigranty, především indického původu, aby ušetřily na nákladech.

Podle experta na imigrační politiku Michaela Cutlera není pravda, že by byl nedostatek Amerických expertů, kteří by mohli být zaměstnáni u top technologických a strojírenských firem kategorie Silicon Valley. Dle jeho názoru jsou totiž experti z třetího světa zvyklí na horší pracovní podmínky a nižší plat. To je však v rozporu s výzkumem Hansona a Slaughtera. Tento rozdíl může být dán například tím, že zahraniční pracovníci (zejména z Indie) prokazují v tomto oboru průměrně vyšší úroveň vzdělání i dovedností, tudíž dostanou v průměru více zaplaceno.

Švejkování: Kava-saga & Red October

Dle Cutlera bude mít tento fenomén v blízké budoucnosti vliv na počet rodilých Američanů na univerzitách v oborech STEM. Je pravděpodobné, že se nechají ovlivnit mýtem nízko placených zahraničních expertů v Silicon Valley a budou považovat „soutěžení“ s nimi za obtížné nebo nemožné, jelikož je to veřejností vnímaný konsensus.

Je otázkou, jak se vyvíjela situace tohoto fenoménu po roce 2012, po době, která byla předmětem výzkumu Immigrants Play a Key Role in STEM Fields, ale je pravděpodobnější, že číslo zahraničních pracovníků v oboru neklesá, spíše naopak. Studie z Harvardovy univerzity z konce roku 2013 potvrzuje tento trend, když uvádí, že v oboru STEM je kumulovaně (s bakalářským i vyšším vzděláním) více než čtvrtina všech zaměstnanců tvořena imigranty.

Newsletter