Korunová pauza před hlavní statistickou vlnou


08:31 • 8. ledna 2019

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, dolar, euro, USDCZK, EURUSD, EURCZK

Koruna svůj první plnohodnotný obchodní týden roku 2019 započala mírnými zisky, když v ranních hodinách vůči euru posílila blízko k hodnotám 25,50 za euro. Zisky však neudržela, a tak bez značnějších výkyvů uzavřela v těsné blízkosti otevíracích hodnot.

Pro korunu to byl tedy po čtvrtečních a pátečních ziscích vcelku oddychový den, přičemž svoji roli na tom z fundamentálního pohledu hrál prázdný ekonomický kalendář. Z technického pohledu je v denním grafu eurokoruny zřejmá významnost fibonacciho úrovně 78,6 % z býčí vlny mezi zářím a listopadem. Ve čtvrtek se eurokoruna zastavila na úrovni 61,8 %, která je obecně brána za důležitější, nicméně aktuální nemožnost uzavření pod 78,6% úrovní může znamenat dočasnou ztrátu síly domácí měny.

Indikátor RSI (Relative Strength Index) se na chvíli ocitl v přeprodané oblasti pod hodnotou 30. Nyní se však vrací zpět a přináší dočasný nákupní signál. Fibonacciho úroveň 61,8 % se tak ze supportu mění na nejbližší rezistencí.

Český statistický úřad dnes v 9:00 zveřejní listopadová čísla ze stavebnictví a průmyslu. V případě průmyslu trh očekává 4,8% růst oproti minulému roku. Stavebnictví by mělo pokračovat v ještě solidnějším růstu převyšujícím 9 % vůči listopadu 2017. 

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,58 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,51 až 25,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,19 až 22,49 USDCZK.* 

Kurz eurodolaru se pohybuje už přes dva měsíce v pásmu. Americká měna sice v posledních dnech vůči euru ztrácela, nicméně pro potvrzení síly eura je třeba překonání oblasti okolo hranice 1,1500 EURUSD.

Euro v poslední době mírně těží z uklidnění situace ohledně italského rozpočtu. Na druhé straně zveřejnění posledních dat ohledně německých výrobních objednávek moc pozitivní impuls nedává. Eurodolar si tedy na nějaký výraznější podnět bude muset ještě počkat a ať se aktuální testování rezistence v blízkosti hranice 1,1500 EURUSD setká či nesetká s úspěchem, budeme sledovat, co přinesou zítřejší Fed Minutes.

Vedle toho aktuálně probíhají obchodní jednání USA a Číny. Americký prezident Trump zaujal optimistický postoj, když se nechal slyšet, že čínská ekonomika zpomaluje, a tak by podle něj měl být Peking motivován k uzavření dohody. Na trhu také panují názory, že pokud by se tyto dvě velmoci nebyly schopny do března domluvit, mohlo by to ve Spojených státech vést až k recesi. Nejmenovaný analytik pro CNBC uvedl, že by se jednalo o Trumpovu recesi, jelikož by byla způsobena jeho rozhodnutími. Co se týče čím dále více zmiňované recese, zastáváme pohled, že se jedná stále o poněkud předčasné téma.

Přesně týden zbývá do hlasování o brexitové dohodě premiérky Mayové. Toto hlasování leželo na stole už v prosinci, nicméně těsně před ním bylo téměř jasné, že by dohoda parlamentem neprošla, a tak ho Mayová odložila. Nyní by mu už v cestě stát nic nemělo, premiérka má tedy týden na to, aby získala kýženou podporu a zabránila tvrdému brexitu na konci března. Momentálně se však neočekává, že by Mayová při úterním hlasování se svou dohodou, kterou hodnotí jako nejlepší možnou, uspěla.

S přechodem brexitu do stínu pozornosti jiných událostí libra zažila poměrně klidný konec roku a vůči americkému dolaru lehce posilovala. Avšak s blížícím se hlasováním můžeme očekávat rostoucí nejistotu na trzích, která bude spojena s vyšší volatilitou. Varianta tvrdého brexitu by měla pravděpodobně vliv i na českou korunu, a to v negativním smyslu. Případné slabší hodnoty kurzu domácí měny ve spojení s očekávaným zrychlením inflace na začátku roku by tak mohly zvýšit pravděpodobnost pokračování růstu úrokových sazeb Českou národní bankou v roce 2019.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1437 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,88 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1399 do 1,1497 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

RSS

Absolvoval bakalářské studium na Fakultě financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze, nyní pokračuje v magisterském studiu na oboru Finance. Rok studoval v USA a téměř dva roky působil v Commerzbank. Specializuje se na obchodování na devizovém trhu a mezi jeho záliby patří cestování sport a kresba.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.