Konec psaní, začátek komunikace. Je čas zahodit klávesnici?


17:36 • 14. října 2018

Tagy: práce, Technologie, Robotizace, firmy

V práci trávíme přibližně třetinu všedního dne, přičemž řada z nás se zde může cítit ubíjena rutinou. To by se však v příštích dvaceti letech mělo změnit díky technologiím. Jak budeme pracovat v roce 2037? Větší prostor pro kreativitu a radost z práce, virtuální realita i inteligentní stroje, odpovídá projekt Kancelář budoucnosti.

Zapomeňte na znuděné kancelářské myši s bílými límečky, které tráví pracovní dobu ukládáním nekonečných balíků dat do počítače. Digitalizace a robotizace převezme rutinní práce a kancelářskou techniku budeme řídit především hlasem a gesty. Ve spolupráci s firmou Canon, která je partnerem projektu Kancelář budoucnosti, představovali během posledních třech měsíců přední čeští experti z různých oborů své vize pracovního prostředí budoucnosti.

Kancelář budoucnosti si představují především téměř bez papíru. „Veškeré platné papírové dokumenty se dávno převádí do elektronické podoby a ty nové v elektronické podobě rovnou vznikají. Budoucnost, ne-li zítřek, je tudíž jistý – žádné papíry, vše elektronickou formou,“ myslí si Lukáš Jabůrek, designér a umělecký ředitel firmy Moser. Firmy již teď pociťují značnou úsporu času, peněz i pracovních sil, kterou jim digitalizace faktur a dalších nezbytných dokumentů přináší.

MPO a digitální ekonomika: Obíhat nemají podnikatelé, ale dokumenty

S tím bude postupně docházet také k transformaci vzhledu pracovních prostor. „Z kanceláří zmizí šanony, složky s dokumenty, pevné telefonní linky, kalkulačky, drobné kancelářské potřeby, pracovní skřínky a kartotéky. Pracovní místo bude oproti stávajícímu velmi úsporné a některé z činností nebudou vůbec pevné místo vyžadovat,“ předpokládá Markéta Markesová, manažerka firmy DB Schenker ČR.

Ohrožen je ovšem nejen papír, ale také počítačové klávesnice, které v budoucnu dost možná ani nebudeme potřebovat. „Lidé mohou mluvit rychlostí až čtyři sta slov za minutu, ale napsat jich zvládnou čtyřicet,“ říká Ladislav Paleček, generální ředitel společnosti Canon. Nejde přitom o nějakou nejasnou futuristickou představu; „díky novým technologiím si už dnes umíme představit, že omezení v komunikaci se zařízeními v naší kanceláři budou postupně mizet,“ dodal Paleček.

„Rozpoznávání hlasu a hlasové ovládání počítače bude za dvacet let nejspíš převládajícím způsobem komunikace se strojem, daleko běžnějším než klávesnice. Takže v open spacech se bude nejen telefonovat, ale taky neustále diskutovat s vlastními tablety,“ je přesvědčen analytik informačních a komunikačních médií Petr Koubský.

Díky technologiím a automatizaci se i všedností znudění pracovníci promění v tvůrčí osobnosti a budou spokojenější než kdy předtím. Stále menší čas věnovaný otravnému papírování totiž otevře více prostoru pro kreativnější práci a diskuzi nad skutečně důležitými věcmi. K té se ovšem zaměstnanci nebudou pokaždé muset scházet v zasedací místnosti. Internetové připojení již teď mnoha pracovníkům umožňuje, aby byli k dispozici takřka odkudkoliv.

 

Slovo kancelář tak bude nabývat stále širšího významu než kancelářská budova, kam všichni zaměstnanci musí pravidelně docházet. Pracovní týmy budou stále více virtuální, s čímž se ovšem stane nejdůležitější výzvou pro manažery efektivní komunikace a řízení těchto „distribuovaných“ pracovních uzlů.

Přesto jsou však mnozí přesvědčeni, že vzhledem k přirozené lidské touze po kolektivu tradiční kanceláře zcela nezmizí. „Kanceláře budoucnosti nejsou odlidštěné home office kdesi v horách nebo na venkově, propojené s firmou těmi nejmodernějšími technologiemi. Ty sice umožní velkou flexibilitu, ale zaměstnanci se nechtějí úplně odcizit svým kolegům a budou spíše hledat kompromis,“ nechal se slyšet Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investičních fondů CZECH FUND.

Kanceláře by však měly přestat být symbolem dřiny a rutiny, ale stát se místem, kam se budou zaměstnanci těšit. „Cílem zaměstnavatelů bude vytvořit z kanceláří tak příjemné prostředí, že se v nich pracovníci budou cítit stejně komfortně jako u sebe doma. Vzniknou fitness centra i firemní bary, kde se mohou lidé po pracovním dni setkat a v uvolněné atmosféře probrat aktuální dojmy z náročného dne,“ uzavírá Radek Procházka, řídící partner realitní a poradenské společnosti Prochazka & Partners.

Zkrotit technologie? Chce to kreativitu a řemeslné dovednosti

 

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.