Připraveni na změny? Tyto technologické trendy přemění svět

Předpovídání budoucnosti vyžaduje velké sebevědomí, a proto by tyto předpovědi měly být brány s velkou mírou skepticismu. Abychom je mohli brát vážně, je potřeba znát ty, kteří budoucnost vytváří. Takovými lidmi jsou lídři největších tech společností a významní technologičtí inovátoři.

Na základě toho byl časopisem Fortune sestaven seznam top tech trendů pro rok 2018.

IoT se stane BIoT

Největší chybou, kterou dělají prognostici, je podceňování potenciálu rychlého růstu v našem super propojeném světě. Sice trvalo dlouho, než se ve společnosti uchytily automobily, ale důvodem bylo, že lidé museli čekat, než se postaví silnice a benzinové pumpy.

Ale dnešní rušivé inovace jsou závislé na již existující infrastruktuře pro mobilní zařízení, která umožňuje společnostem jen pár kliknutí pro získání miliard klientů. Jednou z těchto inovací je Internet věcí (IoT), který zahrnuje přidávání chytrých senzorů na připojená zařízení, aby uživatel mohl například požádat digitální asistentku Alexu, aby zhasla světla nebo objednala pizzu.

Pravdou je, že blockchain, základní technologie populární kryptoměny bitcoin, může učinit IoT zařízení ještě více užitečnými. Blockchain vytváří digitální záznam ze stovek nebo tisíců počítačů, což výrazně snižuje riziko napadení.

Kombinací IoT s blockchainem (neboli BIoT) tak může vzniknout množství nových služeb. BIoT by například mohl být využit ke sledování dodávky farmaceutik, k vytváření chytrých měst, ve kterých by si propojené vytápěcí systémy lépe kontrolovaly spotřebu energie, nebo k tomu, aby propojené semafory lépe zvládaly dopravní špičky.

V roce 2018 začnou společnosti využívat rozhraní pro programování aplikací nebo softwaru k propojení různých databází a počítačových služeb. Ve spojení s BIoT bude snadné získat data ze senzorů ve skladech, stejně tak jako je snadné získat přístup na webové stránky z našich smartphonů. Když budou mít výrobci, obchodníci, regulátoři a dopravní společnosti okamžitá data ze senzorů zabudovaných ve svých produktech, nákladních autech a lodích, každý z distribučního řetězce bude z tohoto nového přehledu profitovat. S BIoT se společnosti a spotřebitelé také mohou ujistit, že jejich nejcennější data v blockchainu nebudou moci být napadena.  

Fintech renesance

Zatímco bitcoin a blockchain zabíraly titulky zpráv v letošním roce asi nejvíc, jsou to právě sociální a mobilní platby, které od základu změnily finanční trhy. Jen v Číně letos objem mobilních plateb přesáhl 5 bilionů dolarů. 

Všechny aspekty platebního řetězce jsou otevřené narušení – blockchain celý proces urychlí a chytré kontrakty zajistí úhradu. V roce 2018 se můžeme těšit na různé formy biometrie, jako je rozpoznání obličeje, hlasová identifikace nebo otisky prstů, které pomohou výrazně urychlit nakupování například tím, že již nebude potřeba přikládat u pokladny platební kartu. Naopak bude možné ověřit vaši identitu u obchodníka pomocí skenování očí smartphonem, jinak řečeno platbou sítnicí oka. Některý odvážný jasnovidec může dokonce předpovídat, že významní obchodníci se v tomto kryptoměnovém entuziasmu rozhodnou v příštím roce vydávat svou vlastní zabezpečenou měnu.   

Fintech se také stane v roce 2018 ekologičtějším. S celkovou hodnotou kryptoměn přesahující 300 miliard dolarů se nyní objevuje finanční iniciativa pro investice do kvantového programování, které je založeno na využití chování energie na subatomární úrovni pro zpracování výpočetních funkcím a to miliardakrát rychleji než dnešní mikroprocesory.

Podle některých odhadů dnes těžení kryptoměn, jako je bitcoin, spotřebuje ročně více elektřiny než celkové množství 159 států světa. S rapidně stoupající uhlíkovou stopou kryptoměn je o to větší zájem o kvantové programování. To má potenciál výrazně snížit odhadovaných 28 TWh elektřiny spotřebované všemi současnými počítači, které těží bitcoin.

Analytici nyní odhadují, že banky získají přes 1 miliardu dolarů ročně z kryptoměn založených na blockchainu, a to během následujících dvou let, neboť tradiční finanční instituce začínají pracovat nejen s nimi, ale i s dalším digitálním jměním podobně jako s klasickými měnami – to vše v podobě efektivních platebních systémů, zpracovávání úvěrů nebo úvěrových nástrojů.

Rozšířená realita se stane běžným prvkem

Před deseti lety, v době, kdy neexistovaly smartphony, by lidé považovali zírání do telefonu i pět hodin denně za bláznovství. V roce 2018 se tento trend sklopených hlav začne konečně měnit.

Mobilní hra Pokémon Go odhalila miliardový požadavek zábavy pomocí rozšířené reality a toho si významné firmy začaly rychle všímat. Díky uvedení dostupných brýlí s rozšířenou realitou zůstanou naše telefony v kapsách a Head Up Displays (HUD – průhledové displeje) zlepší to, jak pracujeme, nakupujeme a hrajeme.

HUD, dnes nejvíce známé jako elektronické nástroje pro zaměřování, které mají bojoví piloti na čelním skle, se stanou standardem spotřebitelských brýlí. Představte si například, že jdete po ulici v cizí zemi a díky těmto brýlím máte všechny nápisy na obchodech okamžitě přeložené do rodného jazyka.

Rozšířená realita přizpůsobí prodej v kamenných obchodech. Například speciální brýle (s rozšířenou realitou) zobrazí daný kousek oblečení na figuríně odpovídající vaší postavě. Obchodníci také třeba vytvoří obaly svých produktů, díky kterým se objeví demonstrační videa, když se podíváte na výrobek na poličce.

Li-Fi, nové bezdrátové připojení založené na světle o rychlosti 100x větší než u Wi-Fi, přinese do obchodů virtuální objekty ve vysokém rozlišení. Kombinací Li-Fi s rozšířenou realitou mohou spotřebitelé vidět neomezené množství virtuálního zboží obchodu. Také třeba prodávající automobilů budou moci mávnutím ruky změnit model, barvu a přizpůsobit jednotlivé prvky ve vteřině.

Stručně řečeno, kombinování reálných a virtuálních objektů může vylepšit zážitek téměř ze všech aktivit.

Rok 2018 bude rokem botů

Mnozí lidé si zvykli hovořit s boty, když třeba volají na letiště, aby si rezervovali letenku, nebo když si zjišťují zůstatek na účtu. Využití této technologie se rozšíří od automatizovaných zákaznických služeb po použití v každodenním životě.

Domácí chatboty budou umět víc než jen odpovídat na požadavky nebo podávat časové informace typu: „Je čas si vzít prášek“. Možná se časem budete cítit jako Don Quijote, kterému je mobilní bot tak oddaný jako Sancho Panza – vždy připraven po jeho boku.

Představte si například bota, který vám šeptá do ucha: „Nedělej tento nákup, přesáhneš svůj kreditní limit“ nebo „tvůj parkovací lístek vyprší za dvě minuty“. Boti pomůžou s dětmi, budou se chovat jak finanční investiční poradci a spoustu dalšího. Když zůstanou naše telefony v kapsách, budou firmy více investovat do vytváření chatbotů než do aplikací, aby lépe vyhověly potřebám svých zákazníků.

Vždy je tu šance ukázat nepředvídatelné

I když je poměrně jisté, že tyto inovace jednou přijdou, jestli to bude rok 2018, s jistotou říct nemůžeme. Proces narušení může být zpomalen množstvím problémů jako kyberzabezpečení, vládní regulace a hlavně spotřebitelská ochota přijmout a osvojit si tyto změny. V éře nekonečných inovací můžeme ale s jistotou říci, že budoucnost bude vypadat zcela jinak než dnešní svět.

Newsletter