Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Konec zastaralého rekrutování. Do hry se dostává blockchain

Blockchain patří k nejnovějším technologiím. Zároveň se však stává stále více mainstreamovou záležitostí. Dřímá v něm potenciál změnit vše, co jsme dosud dělali jak v reálném světě, tak online prostředí, včetně tradičních HR procesů, píše server Monty Rich.

Co je blockchain?

V jednoduchosti se dá říci, že to je vlastně taková digitální účetní kniha všech šifrovacích transakcí. Neustále se zvětšuje, jak stoupá počet dokončených bloků (nejnovějších transakcí), které jsou zaznamenávány do knihy v chronologickém pořadí. Umožňuje tak účastníkům trhu sledovat obchody s digitálními měnami. Každý uzel (počítač připojený k síti) získá kopii nového blokové řetězce, která je stahována automaticky.

Blockchain původně vyvinutý jako účetní metoda pro virtuální měnu Bitcoin, se dnes objevuje v řadě komerčních aplikací. V současnosti se využívá především k ověřování transakcí v rámci digitálních měn, ačkoli je možné do blokového řetězce vkládat a kódovat prakticky jakýkoliv dokument. Tímto způsobem se navíc vytváří nesmazatelný záznam, který nelze změnit, navíc autentičnost záznamu může ověřit celá komunita uživatelů blockchainu, namísto jednoho centralizovaného orgánu.

I když je pravda, že jakákoliv databáze dnes může zaznamenávat transakce tímto způsobem rovněž, tak co dělá blockchain odlišným je, že se data nedrží na jednom centralizovaném serveru, který je vlastněn jednou společností, ale naopak jsou data uložena v blocích v globální síti počítačů. Jakmile se pak uloží více dat, získáte řetězec bloků – odtud pochází název blockchain.

Blockchain jako prostředek zabezpečení dat pro HR

Co to však znamená pro oblast HR? Jakákoliv firma, která pracuje s daty – právě jako společnosti orientující se na nábor nových lidí, řekněme třeba personální agentury – by si měla být vědoma rostoucího významu bezpečnosti údajů o zaměstnancích případně kandidátů zaměstnání. Trh s řízením lidského kapitálu dosáhl v roce 2014 v USA (údaje z Evropy potažmo ČR nejsou k dispozici) velikosti 11 miliard dolarů a očekává se do roku 2019 růst na více než 17 miliard, což představuje nárůst cca 55 procent. S tímto progresem a rostoucím počtem hackerských útoků, by měli všichni přemýšlet nad zabezpečením svých dat.

Většina dat a transakcí v rámci společností jako LinkedIn, Facebook, JP Morgan a dalších jsou centralizovány, což znamená, že weby sbírají data a ukládají je na svých serverech. To také vytváří jediný bod možného selhání, protože pokud jejich servery spadnou, budou hacknuty nebo prostě společnost skončí s podnikání, informace mohou být ohroženy nebo se ztratit.

Blockchain technologie by mohla převzít zodpovědnost od jednotlivých organizací, které se můžou stát snadným terčem kyberútoků, protože nabízí vrstvu zabezpečení, jenž nemůže centrálně řízená organizace nabídnout. Příkladem takového útoku může být ohrožení americké společnosti Equifax, který postihl více než 145 milionů Američanů. Personální agentury se stále častěji stávají terči phishingových emailů a hackerských útoků, které jsou nejčastěji zaměřené na osobní data zaměstnanců případně uchazečů o práci.

Možnost využití blockchain technologie v HR

Nyní nechme bezpečnostní záležitosti stranou, neboť existuje i řada dalších výhod využití blokového řetězce v oblasti human resources. Konkrétně pak jde o distribuovanou knihovací technologii (nebo-li DLT, z anglického distributed ledger technology), která má v oblasti lidských zdrojů potenciálně neomezené využití. Například při spojení s univerzitami by bylo možné mít přístup k akademickému vzdělání uchazečů o práci a zaměstnavatelé, kteří si musí složitě ověřovat veškeré informace o uchazečovi, by tak ušetřili mnoho času.

Efektivita vyplývající z DLT může přispět k výrazným úsporám nákladů. Systémy na této bázi umožňují podnikům zefektivnit vnitřní operace, dramaticky snižovat náklady, chyby a zpoždění způsobené tradičními metodami. Široké rozšíření distribuované knihovací technologie přinese obrovské úspory především ve třech oblastech:

  1. Blochchain je mnohem levnější a jednodušší než tradiční účetní systémy, počet zaměstnanců v back office tak může být značně snížen.
  2. Téměř plně automatizované systémy DLT mají za následek mnohem méně chyb a eliminují opakované potvrzovaní jednotlivých kroků.
  3. Minimalizace zpoždění při zpracování také znamená, že není nutné držet tolik kapitálu na ochranu proti rizikům spojených s nevyřízenými transakcemi.

Vzhledem k tomu, že je HR odvětví s velkým využitím dat, tak může mít blockchain v oboru mnohem větší využití a aplikovatelnost. Například při vytváření inteligentních smluv, nebo počítačových protokolů, které usnadňují a řídí digitální přenosy. To by mohlo být obzvláště užitečné například v případě freelancingu, kde by inteligentní smlouvy mohly zajistit platbu pouze za dokončenou práci.

Životopisy nebo historie pracovních míst můžou být v případě uchazečů o práci dosti kreativním vyprávěním, což by se aplikací blockchain technologie mohlo změnit. Jak již bylo zmíněno v úvodu, co je jednou v účetní knize uvedeno, už nejde změnit. To znamená, že HR bude využívat blokovou technologii k ověřování vzdělání a odborné přípravy. Jak se bloková technologie rozšiřuje a bezpečnostní problémy jsou čím dál častější, očekáváme, že ji časem příjme mnoho společností za svou.

 

Newsletter