Vánoční horečka? Pět tipů, jak neskončit s prázdnou kapsou

Vánoční dárky jsou ideální příležitostí k tomu, abyste udělali radost svým blízkým, ale rovněž velice snadným způsobem, jak utratit spoustu peněz, které utratit nechcete, a v horším případě pak k nasekání dluhů. Ve Spojených státech, zemi kreditních karet, plánuje dle průzkumu společnosti Credit Karma vánoční zadlužení (či vánoční navýšení svých dluhů) celá čtvrtina lidí. Jak nedopadnout jako oni? 

Stanovte si rozpočet

Stejně jako když jdete obyčejně nakupovat, tak i při vánočních nákupech se vyplatí sepsat si alespoň rámcový seznam, co chcete koupit, a následně se ho držet. S tímto papírem v ruce pak klesá pravděpodobnost, že se necháte zlákat k impulsivní koupi přímo v obchodě, a utratíte tak víc, než jste měli v plánu. A protože se o Vánocích neutrácí jen za dárky, ale také například za různé dobroty, dekorace a večírky, je vhodné stanovit si horní strop výdajů ke každé z důležitých kategorií. Server Becoming Minimalist rovněž doporučuje si vánoční výdaje sepisovat, abyste mohli sledovat svou bilanci.

Psychologie nakupování. Utrácíme hlavně ve stresu, opilí a hladoví

Nakupujte cash a sami

Placení pomocí platební katy je sice po mnohých stránkách jednodušší, ovšem vaší snaze šetřit příliš nepřidá. Jak naznačují výzkumy behaviorálních ekonomů, s platební kartou, ať už jde o debetní či kreditní, ale i s dárkovou poukázkou, člověk utratí znatelně více, než když nakupuje s hotovostí, a dělá mu menší problém utrácet za zbytné věci. Vysvětlení je v tom, že čím méně je odliv peněz transparentní, tím méně spotřebitele utrácení „bolí“. Méně peněz také utratíte, když nakupujete sami (zejména, pokud se vyhnete přátelům s hýřivými nákupními zvyky).

Omezte „sebeobdarovávání“

Spolu se všemi předvánočními nákupními akcemi, jako je Black Friday či Cyber Monday, se rozmohl trend nakupovat dárky nejen pro své blízké, ale především pro sebe samotné. Podle americké Národní maloobchodní federace (National Retail Federation) toto praktikují téměř tři pětiny Američanů. Právě v této kategorii zbytných výdajů se však dá účinně ušetřit, radí server Becoming Minimalist. A to třeba tak, že požádáte své blízké, aby vám skutečně koupili to, co chcete. Radost si pak případně můžete udělat v povánočních slevách; pokud vyjdete s penězi.

 

Nenechte se zlákat na internetu

Jednou z věcí mnohdy sabotující naší snahu šetřit je personalizovaná reklama na internetu, která nám neustále ukazuje to, co bychom si mohli chtít koupit, co jsme si chtěli koupit, anebo to, co jsme si už dokonce málem koupili. Před Vánoci tak abychom snad na internet raději nechodili. „Pokaždé, když se na něco podíváte, zanecháváte stopu v cookies,“ říká expert na osobní finance Nicole Lapin. Pokud tedy na internet musíte, doporučuje Lapin vymazat cookies z prohlížeče po každém brouzdání v internetových obchodech.

Vypněte sociální média

A pokud nechcete utrácet, je vhodné se alespoň před Vánoci zabavit jiným způsobem, než se koukat, co kde mají nového či zlevněného. Stejně tak to platí o sociálních médiích, kde se to reklamami a všemožnými vánočními akcemi rovněž jen hemží. Omezit čas strávený na sociálních médiích vám mohou pomoci neúprosná čísla aplikací, které vám změří, kolik času jste zde promrhali. Jde například o Digital Wellbeing pro Android, případně Screen Time pro iOS.

Ježíšek letos přiletí z Číny

Newsletter