Český průmysl roste. Nejsme v tom sami

Český průmysl příjemně překvapil. Zatímco trh očekával listopadový růst o velikosti 5,7 % meziročně, výsledek se zastavil na 8,5 %. Jde sice o zpomalení oproti říjnovým číslům nad 10 %, pokud však zohledníme efekt pracovních dní, situace se obrátí.

„Listopadová data o průmyslové produkci potvrdila pokračující robustní růst, když meziročně vzrostla o 8,5 % a předčila tak očekávání trhu,“ okomentoval dnešní čísla ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Silný růst průmyslové výroby ke konci minulého roku tak dokresluje situaci v české ekonomice, která se nachází vysoko nad dlouhodobým trendem na vrcholu hospodářského cyklu,“ dodal.

Podle hlavního ekonoma banky ING Jakub Seidlera je listopadový výsledek 8,5 % ve srovnání s tím říjnovým, kdy bylo dosaženo více než 10 %, sice horší, na druhou stranu je však potřeba vzít v úvahu počet pracovních dní – říjen byl podpořen jejich vyšším počtem. „Po zohlednění tohoto efektu činil říjnový růst průmyslu 5,1 %, listopadová dynamika ve výši 8,5 % je tak výrazně vyšší a zároveň podstatně převyšuje dosavadní průměr roku 2017 o velikosti 6 %,“ upozornil Seidler.

Kromě výroby motorových vozidel, která tradičně přispívá růstu českého průmyslu, byla v listopadu tahounem i výroba elektrických zařízení, která rostla o více než 18 % v meziročním srovnání.

„Podobně silný růst průmyslu zažívají i další země na východ od Německa,“ připomněl Šoltés. „Ve Slovinsku rostla průmyslová produkce meziročně o méně než 6 % naposledy v lednu minulého roku. V Polsku již 7 měsíců v řadě roste průmysl meziročně o více než 5 %, naposledy v listopadu o 6,7 %,“ konstatoval ekonom.

Seidler pak dnešní data hodnotí jako příjemné překvapení. „Na základě vpředhledících indikátorů by měly podmínky v tuzemském průmyslu zůstat nadále příznivé, ačkoli meziroční dynamika může slábnout z titulu vysoké srovnávací základny. Otázkou zůstává rychlost zpomalování výroby automobilů, na kterou dopadá vysoká srovnávací základna spojená s vytížením kapacit, ale také i nižší dynamika nových zakázek.“

Z toto titulu Seidler předpokládá, že po téměř 6% růstu průmyslu v roce 2017 bude jeho celková dynamika v letošním roce mírně slabší, a to lehce pod 4 %.

Newsletter