Od Muska přes Brina. Imigranti jako (ne)američtí lídři inovací


17:14 • 12. dubna 2019

Tagy: USA, Inovace, firmy, imigranti

Více než polovina miliardových amerických startupů má společný znak. A to, že byly založeny nebo spoluzaloženy imigrantem. Podle analýzy databáze, která čítá přes 11 tisíc vlastníků firem, jsou podniky pod vedením majitele ne-americké národnosti navíc mnohem více inovativní. 

Podle výzkumu Immigrant Entrepreneurs and Innovation in the US High-tech Sector z dílny ekonomů z George Mason Univesity Browna, Earleho, Kima a Leeho vděčí Spojené státy lídrům-imigrantům především za technologické inovace v oblasti hi-tech firem. Autoři sledovali celkem 16 faktorů, ve kterých podnikatelé inovují, přičemž v 15 z nich byla míra inovací větší u firem, kde majitel není Američan. Tento trend pak platí jak u startupů, tak i u starších zavedených firem.

Imigranti jsou inovativnější

Data pro výzkum byla vyjmuta z výročního průzkumu podnikatelů (ASE). Autoři vybrali náhodný vzorek z databáze 7,4 tis. firem a 11 tis. vlastníků, která obsahovala detailní popis majitele a inovací, na nichž firma během roku pracovala. Jedinou oblastí, ve které firmy vedené imigrantem oproti těm vedeným rodilým Američanem zaostávaly, byla oblast copyright a trademark.

Důvodem, proč byly společnosti vedené nerodilým Američanem v inovacích lepší, byla „větší tendence k zapojení se do inovací, vývoje a výzkumu,“ uvedla studie.

Tikající bomba finančního systému

Slavní inovátoři

Jedním z nejlepších příkladů imigrantů v čele významné technologické firmy je Rus Sergej Brin. Ten je spoluzakladatelem amerického Googlu. Předtím, než se dal dohromady s Larry Pagem a vytvořili spolu nejpoužívanější internetový vyhledávač, emigroval ze Sovětského svazu.

„Přišel jsem do Spojených států s mojí rodinou ze Sovětského svazu v šesti letech. Sovětský svaz byl v té době největší politický nepřítel USA. Byla to zoufalá doba studené války. Amerika však vítala nové přistěhovalce. Nebyl bych dnes v pozici, ve které jsem, kdyby nebylo této svobodné země,“ citoval Brina server Yahoo.

Podobně je na tom také jedna z nejvíce inovativních firem současnosti - Tesla. Zakladatel firmy a známý vizionář Elon Musk se do USA přistěhoval z Jihoafrické republiky ve věku 17 let. Na účtu měl 2000 dolarů a s sebou několik knih. Od té doby v USA zůstal. Pomohl založit společnosti jako X.com, která se později stala částí PayPal, a firmy Teslu a SpaceX.

Většině se žije dobře, každý pátý Čech ale čeká na (nej)horší

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.