Zlato jako zajištění proti inflaci? Ano, ale ne pro jednu generaci

Zlato je často vnímáno jako bezpečný přístav pro investory v době turbulence na trzích. Stejně tak je vnímáno jako nástroj zajištění proti inflaci. Podle Marka Hulberta z Market Watch (MW) však neplatí teorie, že zlato reaguje na očekávanou inflaci spíše než na tu již vykázanou se zpožděním. Na vývoj žlutého kovu se musíme podívat z historické perspektivy.

Pokud by zlato bylo dobrým hedgeovým nástrojem proti inflaci, byla by jeho cena (očištěná o inflaci) konstantní. Jenže tomu tak není. Například americká inflace od loňského října zpomaluje, zatímco zlato vzrostlo o téměř 12 procent. Poměr zlata k indexu spotřebitelských cen (CPI) se tak ve Spojených státech dostal z 4,8 na 5,3. „Ano, pět měsíců je krátká doba,“ napsal pro server Market Watch Mark Hulbert. „Poměr CPI k ceně zlata se ale mění i pokud se něj podíváme v řádu let nebo desetiletí,“ dodal.

Nabízí se možnost, že zlato reaguje na očekávanou inflaci spíše než na tu již vykázanou se zpožděním. Ani tento pohled ale podle Hulberta nevysvětluje nedávné chování ceny žlutého kovu. Pokud si vezmeme očekávanou inflaci pro příštích 30 let měřenou rozdílem mezi výnosem 30letého amerického vládního dluhopisu a 30letého dluhopisu zajištěného proti inflaci (tzv. TIPS), od října se tato cifra posunula z 2,13 procent na 1,85 procent. 

Češi se půjček nebojí. Třetina dlužníků si zahrává s ohněm

Na vysvětlení vztahu ceny zlata a inflace se v roce 2013 zaměřili ekonomové Harvey a Erb, kteří v rámci Národního úřadu pro ekonomický výzkum publikovali studii A Golden Dilemma. Podle nich bychom všechny „pravdy“, které jsou o zlatě šířeny, měli analyzovat na základě historického vývoje jeho ceny. Ekonomové ve své studii upozorňují, že nechtějí zlato jako investiční nástroj odsuzovat a zatracovat, pouze se investory snaží upozornit na možná rizika. 

Harvey a Erb ve své práci navrhli model, který byl založen na historickém poměru zlata k CPI. Od počátku 70.let dosahuje průměr tohoto ukazatele 3,57:1. Autoři předpokládali, že kdykoliv se zlato obchoduje výrazně pod nebo nad touto úrovní, dříve či později se na tento poměr zase vrátí. Jenže k tomu, aby byla tato hypotéza potvrzena i v současnosti, by musel americký index spotřebitelských cen vzrůst o 47 procent, anebo by se zlato muselo obchodovat za 902 dolarů za trojskou unci (aktuální cena okolo 1300 dolarů).

 

 

Studie tak naznačuje, že férová cena zlata je mnohem nižší, než v jaké relaci se v posledních letech nachází. Investory ale může potěšit fakt, že byl nalezen historický podklad pro to, že je zlato dobrý hedge proti inflaci. Horší na tom je, že toto pravidlo platí jen ve velmi dlouhém období, spíše v rámci staletí, nikoliv několika let. Co se týče kratšího období, jako je průměrný investiční cyklus investora, zlato v poměru k inflaci již značně fluktuuje. A pokud se růst cen dostane až na úroveň hyperinflace, kupní síla zlata může podstatně klesat, a to podle autorů platí jak u menších, tak u větších ekonomik.

Dočkáme se 12 procent?

V letošním roce rostlo zlato o zhruba dvě procenta. Reaguje především na informace ohledně změn sazeb americké centrální banky a na zvyšující se obavy ze zpomalení globální ekonomiky, píše server CNBC. V bance JPMorgan sází ve spojitosti se žlutým kovem zejména na pohyb dluhopisů a kurzu dolaru. „Pokud bude platit korelace mezi pohybem výnosu akcií a dluhopisů, cena bude dále udávána směrem, kterým se vydá dolar a reálné dluhopisové výnosy ,“ uvedla v předpovědi pro letošní rok Natasha Kaneva z JPMorgan.

Co se týče dalších amerických bank, Goldman Sachs už svou původní predikci upravila v lednu. Goldmané zlatu předpovídají meziroční růst o 12 procent vedoucí k hodnotě 1450 dolarů za unci.

Podle Petera Coopera publikujícího na serveru seekingalpha.com je významnou růstovou zprávou to, že došlo k akvizici těžařské firmy Goldcorp ze strany Newmont Mining (jediná firma těžící zlato zapsaná v indexu S&P 500) v hodnotě 10 miliard dolarů. Nejen ve Spojených státech se navíc začíná mluvit o možných medvědech na akciových trzích a o zpomalení globální ekonomiky.

Podle Coopera opustilo zlato medvědí trh již před dvěma roky. „Dosažení historického maxima 1923 dolarů za trojskou unci je možné, avšak i zmíněný 12procentní růst od Goldmanů by byl pro jakékoliv aktivum v roce 2019 úspěchem,“ uzavřel ve své analýze pro seekingalpha.com. 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Nomofobie aneb Nejděsivější představa postmoderního člověka

Newsletter