Unipetrol v roce 2017? V mnoha ohledech to byl rok rekordní


07:39 • 25. ledna 2018

Tagy: Unipetrol, PKN Orlen, ropa, benzin

AKTUALIZOVÁNO – Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol loni zvýšila čistý zisk o devět procent na 8,7 miliardy korun. Tržby rostly o 39 procent na 122,5 miliard korun. Výsledky byly pozitivně ovlivněny především dobrým stavem makroekonomického prostředí, vysokým využitím výrobních kapacit a příjmy z pojištění proti poškození majetku a přerušení provozu za mimořádné události v roce 2015.

„Loňský rok byl v mnoha ohledech rekordní. Zvýšili jsme tržby a provozní zisk na historickou úroveň, pokračovali jsme v mohutných investicích do modernizace a rozvoje našich klíčových výrobních jednotek. Ty dosahovaly vysokého stupně využití. Výrazně jsme pokročili v kompletaci stavby nové polyetylenové jednotky PE3, která je klíčovou investicí v naší strategii,“ shrnul uplynulý rok Andrzej Modrzejewski, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Unipetrol.

„V maloobchodním segmentu jsme investovali do rozšiřování počtu čerpacích stanic a jejich modernizace, zejména do rozvoje občerstvovacího konceptu Stop Cafe. Benzina díky tomu navýšila své vedoucí postavení na trhu a překročila dvacetiprocentní hranici tržního podílu. Potvrdili jsme, že námi zvolená strategie byla správná a umožnila nám zvyšovat hodnotu celé skupiny pro naše akcionářem“ dodal Modrzejewski.

Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl 14,8 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 23 procent.

Segment downstream – vysoké využití rafinérských kapacit, nárůst prodejů, Spolana v zisku

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázala skupina Unipetrol loni provozní zisk EBITDA LIFO 13,5 miliardy korunč. V meziročním srovnání jde o pětinový nárůst. Výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinerií a meziročním navýšením využití výrobních kapacit z 62 % na 90 %. Díky tomu Unipetrol meziročně zvýšil objem zpracované ropy o 46 % na 7,9 milionů tun. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 9 % na 6,8 milionů tun. Etylenová jednotka byla využita na 82 % (meziroční změna +65 %). To se projevilo ve výrazném nárůstu prodejních objemů petrochemických produktů, a to o 86 % na úroveň 2 milionů tun. Z toho Spolana, která uzavřela minulý rok čistým ziskem 433,5 milionů Kč, přispěla prodaným objemem ve výši 397 tisíce tun. 

Segment maloobchod – nová paliva, modernizace, růst počtu čerpacích stanic i podílu na trhu

V maloobchodním segmentu skupina Unipetrol vykázala na konci roku 2017 provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 1,4 miliardy Kč, což představuje meziroční navýšení o 46 %. Důvodem je pokračující všeobecně příznivá makroekonomická situace a zvýšený prodej pohonných hmot, zejména nového typu paliv EFECTA 95 a EFECTA Diesel. V nepalivové části těžil Unipetrol z dalšího rozvoje konceptu moderního občerstvení Stop Cafe. K úspěšným výsledkům přispělo i postupné převzetí 63 čerpacích stanic od společnosti OMV. Dosud Unipetrol převzal 56 stanic. Ukončení procesu očekává v prvním čtvrtletí letošního roku. Unipetrol v minulém roce nadále posílil vedoucí pozici značky Benzina na trhu čerpacích stanic v České republice, když ke konci roku evidoval ve své síti Benzina 401 čerpacích stanic. Tržní podíl Benziny se zvýšil na více než pětinu (říjen 2017).

Mohutné investice do rekonstrukce a modernizace

Unipetrol v uplynulém roce proinvestoval více než 7,5 miliardy Kč. Vynaložené prostředky směřovaly zejména do projektů zaměřených na modernizaci a rozvoje výrobních provozů, ochrany životního prostředí, optimalizace energetické efektivity a zvýšení procesní bezpečnosti. Úspěšně pokračovala výstavba nové polyetylenové jednotky PE3. Stavba jednotky PE3 je v současné době dokončena ze 77 %, celkové dokončení se předpokládá na konci letošního roku. Mezi klíčové projekty patřila také probíhající rekonstrukce teplárny T700 a revitalizace jednotky parciální oxidace (POX). V oblasti dopravy a logistiky Unipetrol investoval do nákupu nových lokomotiv. Investice mířily rovněž do neratovické Spolany, a to do modernizace a ekologizace výroby a do produkce granulovaného hnojiva Spolsan G. V maloobchodním segmentu Unipetrol investoval více než 900 milionů Kč v rámci rozšiřování konceptu občerstvení Stop Cafe na čerpacích stanicích a v neposlední řadě v rámci přebírání a rebrandingu čerpacích stanic, které skupina převzala od společnosti OMV.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.