Tvrdý brexit aneb Česká republika jako macecha se šokovou terapií


17:51 • 7. března 2019

Tagy: ČR, Velká Británie, právo, Brexit

Senát na konci února schválil takzvaný zákon o tvrdém brexitu. Jestliže k odchodu Velké Británie z EU bez dohody dojde, postavil se český zákonodárce k britským společnostem nepochopitelně přísně. Přísněji než v jiných státech Evropské unie.

Banky, pojišťovny a jiní poskytovatelé finančních služeb s oprávněním uděleném ve Spojeném království, kteří dnes poskytují tyto služby u nás, budou moci v případě tvrdého brexitu pouze vypořádat své závazky a z Česka budou muset odejít. Tak by se dal shrnout § 24 zákona o tvrdém brexitu, který se staví k britským společnostem přísněji než úprava v jiných evropských státech.

Vláda, která návrh tohoto zákona předložila, uvádí, že vystoupením Spojeného království z Evropské unie poskytovatelům finančních služeb se sídlem ve Spojeném království skončí možnost poskytování finančních služeb napříč Unií na základě jednotného evropského pasu. Takové společnosti si tak u České národní banky musí žádat o povolení poskytování finančních služeb jako poskytovatelé ze třetích zemí.

Poskytovatelé finančních služeb ze Spojeného království budou pak nuceni vypořádat co nejdříve své dluhy a pohledávky z těchto závazků, tedy vykonávat jen ty činnosti, které jsou zapotřebí k vypořádání pohledávek a dluhů. Společnosti ze Spojeného království nebudou moci zakládat nové závazky a ani měnit závazky stávající. Zákon stanoví, že společnosti mohou vykonávat jen činnosti směřující k uplatnění pohledávek a splnění dluhů ve vztahu ke stávajícím klientům. Taková úprava nepochybně přinese komplikace českým subjektům, například není zřejmé, zda vůbec (pokud ano, za jakých podmínek) může mít česká společnost u britské banky účet.

Takový macešský přístup naší země k Velké Británii je nepochopitelný. Nadměrná přísnost českého zákona vyvstává o to více v porovnání s dalšími státy Evropské unie. Například Německo, Francie a další počítají v případě tvrdého brexitu s několikaměsíčním přechodným obdobím, trvajícím zpravidla do konce roku 2020. Dávají tak možnost společnostem ze Spojeného království získat příslušnou licenci a svým občanům a společnostem možnost se situaci přizpůsobit a zmírnit účinky brexitu. Česká republika volí šokovou terapii.  

Je stále pravděpodobnější varianta, že k vystoupení Spojeného království z Evropské unie bez dohody nedojde, tedy zákon o tvrdém brexitu nevstoupí v účinnost. I tak je ale přístup českých zákonodárců překvapivý. Stanovení příliš tvrdých podmínek pro společnosti ze Spojeného království totiž bude znamenat ochromení společností ze Spojeného království, jejich hromadný odliv, ale i oslabení možností zákazníků, investorů a spotřebitelů. To přeci nebylo v ničím rozumném zájmu.

RSS

Jan Šovar je advokátem a zakládajícím partnerem advokátní kanceláře FINREG PARTNERS. Zaměřuje se na regulaci finančního sektoru, cenné papíry, FinTech, blockchain a STO, platební a bankovní služby, investiční služby, problematiku investičních fondů a asset managementu.  Před založením kanceláře FINREG PARTNERS působil v jedné z největších českých advokátní kanceláří Kocián Šolc Balaštík. Předtím také v Paříži v předchůdci dnešního orgánu ESMA nebo v investiční bance Deutsche Bank v Londýně. Mnoho let také působil v čele legislativy kapitálového trhu na Ministerstvu financí, kde se pod jeho vedením zpracovávala klíčová legislativa v oblasti kapitálového trhu (zejména zákon o investičních společnostech a investičních fondech – ZISIF a reforma dluhopisové úpravy).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.