Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

V noci nespí, varování je netíží. Jihokorejští studenti milují bitcoin

Hackeři ukradli miliony, zákonodárci jsou tlačeni k novým daním a regulacím a čelní finanční úředník je označil za Ponziho schéma. Nic z toho ale neutišilo šílenství po bitcoinu a dalších virtuálních měnách, které si v Jižní Koreji získaly mladé investory, píše agentura Reuters. 

V nedávném školním podvečeru se na univerzitě Sungkyunkwan v Soulu sešlo více jak tucet studentů, aby společně sdíleli tipy týkající se investování do kryptoměn, které vyvolaly v mladých investorech představy o pohádkových výnosech. Skupina studentů seděla v užaslém tichu, které bylo narušeno pouze náhlým výkřikem „poskočilo to!“ od někoho, kdo sledoval svou virtuální měnu. Celá scéna se odehrála během prezentace jednoho ze studentů, který hovořil o tom, jak číst finanční data a předpovídat budoucí trendy.

 „Už se nechci stát učitelem matematiky,“ řekl pro Reuters 23letý Eoh Kyong-hoon, který založil tento klub nazvaný Cryptofactor. „Studoval jsem toto odvětví více než deset hodin denně posledních několik měsíců, proto jsem si dost jistý, že tohle je má budoucnost,“ dodal.

Patologický jev

Zčásti hnaní špatným ekonomickým výhledem (míra nezaměstnanosti téměř 3x větší než u národního průměru) se ženou mladí Jihokorejci do virtuálních měn, a to navzdory rizikům a varování od úředníků, uvádí analytici. Tento trend již zaznamenali jihokorejští lídři i regulátoři, kteří vyhlásili nové opatření regulující spekulace týkající se obchodování s kryptoměnami v zemi.

Také obavy ohledně bezpečí a z krádeží digitálních měn poslední dobou narůstají. Jihokorejská krypto směnárna Youbit dokonce nedávno ukončila svou činnost a vyhlásila bankrot poté, co byla podruhé za poslední rok napadena hackery.

 „Mladí lidé a studenti se vrhají do obchodování s virtuálními měnami, aby si přišli k obrovským ziskům za krátký časový úsek,“ řekl v listopadu jihokorejský premiér Lee Nak-yeon. „Je načase, aby vláda začala řešit tuto situaci, která by mohla vést k vážnému patologickému jevu.“

Eoh, zakladatel klubu Cryptofactor, řekl, že diskuze o větší regulaci neotřásly jeho plány, obzvláště když se jeho zisky z investic za posledních šest měsíců znásobily dvacetkrát. Také řekl, že si mnozí studenti nosí notebooky do hodin, aby sledovali pohyb svých investic, anebo se účastnili obchodování. „Dokonce i v hodinách, kdy před nimi stojí profesor a podává výklad,“ dodal.

„Nevěděl jsem nic o kryptoměnách nebo o ekonomii“

Mladší investoři obzvláště tíhnou k takzvaným „altcoinům“ nebo k virtuálním měnám jiným než bitcoin, se kterými se obchoduje v o dost nižší hodnotě, uvádí analytici Reuters.

 „Jelikož mladí lidé více pracují s mobilními telefony, mohou více vydělat na altcoin investicích, pokud jsou schopni rozlišit drahokam od oblázku,“ řekl Kim Jin-hwa, jeden z lídrů Korejské blockchain asociace, která sdružuje 14 směnáren s virtuálními měnami.

Někteří mladí investoři říkají, že v noci nespí a čekají do dvou do rána, až se trh s kryptoměnami uklidní, neboť se investoři z míst jako Jižní Korea nebo Japonsko odhlašují z trhu. Členové klubu pak uvedli, že předtím, než učiní důležité rozhodnutí, si navzájem volají, jelikož sdílení informací je pro ně klíčem k úspěšnému pohybování se na proměnlivém trhu.

 „Nevěděl jsem absolutně nic o kryptoměnách nebo o ekonomii,“ řekl Lee Ji-woo, 22letý student se zaměřením na sporty. „Každý mě tu toho hodně naučil.“ A právě to mu ukázalo nový směr, kterým by se v budoucnu mohl ubírat. „Možná bych mohl mít dvě zaměstnání, jedno jako atlet, druhé jako investor,“ dodal.

Ponziho schéma

Silná konkurence o zaměstnání napomáhá v Jižní Koreji vzbuzovat zájem o virtuální měny, a to především mezi mladými Jihokorejci, obzvláště když vidí ostatní, jak sklízí velké zisky, řekl Shin Dong-hwa, ředitel Korejské blockchain směnárny. „Kdykoli se ocitnou na sociálních sítích, jsou vystaveni pohledu na lidi v jejich věku, kteří si vydělávají obrovské částky,“ uvedl.

Jihokorejští finanční úředníci však tvrdí, že tyto naděje mohou být neodůvodněné. Například Kim Yong-beom, vicepředseda Komise finančních služeb, minulé pondělí uvedl, že jediným důvodem, proč jdou ceny nahoru, je očekávání každého investora, že další kupec bude ochoten zaplatit vyšší částku. „To je přesně Ponziho schéma,“ řekl.

Jiní říkají, že se studenti zdají být zaměření více na způsoby, jak rychle zbohatnout, než na základní finanční nebo technologické hodnoty digitální měny.  „Není zatím možné vymezit jejich pravou hodnotu, ale studenti po nich jednoduše jdou ve víře, že vydělají jmění v pouhé vteřině,“ řekl Yun Chang-hyun, profesor ekonomie na Soulské univerzitě.

Členové Cryptofactoru nicméně tvrdí, že založili tento klub kvůli nedostatku hodin věnovaných kryptoměnám, a také proto, aby viděli své úsilí, jak se posouvá od spekulací k činům.

 „Uvědomila jsem si, že jsem v době před vstupem do klubu spíše spekulovala, než investovala,“ řekla Kim Myung-jae, 19letá studentka umění, a dodala, že se obzvláště zajímá o altcoiny.  „Nyní, když se členy klubu diskutuji, do které měny investovat, skutečně přemýšlím nad jejich pravou hodnotou.“

Newsletter