Permanentní portfolio mileniálů: Kryptoměny, ETF i marihuana


16:18 • 16. února 2018

Tagy: Mileniálové, investice, portfolio, Kryptoměna, ETF, Marihuana

Koncept permanentního portfolia, které je postaveno na principu minimalizace volatility v dlouhém období, je znám již od 80. let minulého století. Avšak až teprve nedávno se na Twitteru objevil jeho oživený koncept ve zcela novém složení určeném převážně pro mladší generaci. Na rozdíl od tradiční verze, která obsahuje vyvážené proporce akcií, dluhopisů, zlata a fondů peněžního trhu, tvoří permanentní portfolio mileniálů aktiva jako Bitcoin, Ripple, burzovně obchodovatelné fondy prodávající volatilitu a akcie společností z marihuanového odvětví.

 

I přes značnou volatilitu jednotlivých aktiv by celkové riziko takového portfolia mohlo v praxi dosáhnout atraktivní úrovně, neboť díky nízké korelaci jednotlivých instrumentů dojde k výrazné minimalizaci rizika. A právě to je hlavní výhodou tohoto konceptu, neboť jak vyplynulo z výsledků jedné studie současného nositele Nobelovy ceny za ekonomii Richarda Thalera, averze většiny investorů ke ztrátám je větší než jejich požitek z výnosů.

Tradiční permanentní portfolio s alokací 25 % hotovost, 25 % dluhopisy, 25 % akcie a 25 % zlato zaznamenalo největší propad v roce 1981, kdy ztratilo 4,1 % své hodnoty. Nejpozoruhodnějším vývojem prošlo permanentní portfolio paradoxně v době finanční krize v roce 2008, kdy odepsalo méně než 1 % své hodnoty, zatímco hlavní akciové indexy dosáhly ztrát okolo 40 %. Zda permanentní portfolio mileniálů dosáhne podobných výsledků, lze jen stěží odhadovat, nicméně samotná idea určitě stojí za povšimnutí.

V neposlední řadě rovněž zůstává otázkou, jestli takové portfolio lze opravdu nazvat permanentním, neboť trhy se neustále vyvíjí. Proto až s postupem času se ukáže, jestli jde opravdu o koncept portfolia do každého počasí.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

David Krejča je absolventem Queen Mary University of London, kde pokračoval ve studiích po dokončení bakalářského programu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Momentálně se učí čínsky a věnuje se naplno equity research.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.