Severní Korea a krádež bitcoinů


18:06 • 2. ledna 2018

Tagy: FinTech, Bitcoin, Severní Korea

Jihokorejští vyšetřovatelé zkoumají, zda byla Severní Korea zapojena do kyberútoku, který svrhl jednu z největších bitcoinových burz země – Youbit. Má v tom Kim Čong-un opravdu prsty?

Podle zpráv serveru The Wall Street Journal je vyšetřování krádeže stále v prvotních fázích a může trvat týdny. Nicméně, vyšetřovatelé specializující se na kyberzabezpečení uvedli, že opravdu existují známky, stejně jako historické důkazy, že jejich severní soused stojí za tímto útokem.

Na Severní Koreu je uvaleno několik sankcí, tamní hackeři tak cílí na směnárny s bitcoiny a dalšími kryptoměnami, aby získali dostatečnou kompenzaci za výpadky peněžních toků. The Wall Street Journal v souvislosti s tím uvedl, že Youbit, operující pod jiným jménem, byl napaden již v dubnu. Další kyberútoky pak Yapian, společnost provozující Youbit, donutily k zastavení obchodování, aby tak po tom z 19. prosince nakonec vyhlásila bankrot.

Bitcoin jako podvod? Kim Čong-un si to rozhodně nemyslí

Tým 7 tisíc severokorejských hackerů přehodnotil svou strategii během posledních dvou let, a to tak, aby za své úsilí získali co nejvíce peněz. Proto zaměřují své nedávné útoky na banky a stále častěji právě na kryptoměny. Severokorejská vláda veškerá obvinění samozřejmě odmítá, uvádí The Wall Street Journal.

Americká vláda nedávno veřejně prohlásila, že Severní Korea stála za počítačovým virem WannaCry, který letos nakazil více než 230 000 počítačů ve zhruba 150 zemích. Podle The Washington Post bude Trumpova vláda vyzývat „všechny zodpovědné státy“, aby potlačily schopnost Severní Koreji provádět kyberútoky a aby implementovaly „relevantní“ sankce Rady bezpečnosti OSN.

Trumpův tamní bezpečnostní poradce Tom Bossert v tomto směru učinil prohlášení pro The Wall Street Journal: „Toto obvinění nevznášíme jen tak na lehkou váhu. Je založené na důkazech,“ napsal Bossert. „Nejsme jediní, kteří došli k tomuto závěru. Ostatní vlády a soukromé společnosti souhlasí. Také Spojené království přisuzuje útok Severní Koreji, přičemž firma Microsoft vysledovala, že útok pocházel od kyber organizace spojené se severokorejskou vládou.“

Hackeři jdou po kryptoměnách. A riziko roste!

RSS

Rodák z Kyjova. Vystudoval finance se zaměřením na finanční trhy a investice na Masarykově univerzitě. V současnosti ještě studuje na právnické fakultě mezinárodněprávní obchodní studia. Zajímá se o makroekonomii, politické dění a měnové trhy. Od září 2015 do srpna 2016 pracoval jako analytik ve finanční skupině Roklen.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.