Letos pětkrát a dost. ČNB v novém složení sazby nezvýší


08:37 • 20. prosince 2018

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, USDCZK, EURUSD, Fed, ČNB

Týden centrálních bank dnes zažije své finále. Už včera večer rozhodl o zvýšení sazeb americký Fed. O něco později ponechala sazby beze změny japonská centrální banka, a to na minus 0,1 procenta. Změna se dnes nečeká ani v Británii a ani na domácí scéně.

Éra zpřísňování měnové politiky se v USA chýlí ke konci. Fed letos počtvrté zvýšil sazby a zároveň naznačil, že v příštím roce s tempem navyšování zpomalí. Základní sazba se zvýšila o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. 

V příštím roce Fed počítá s dvojím zvýšení sazeb, ještě v září to mělo být trojí zvýšení. Rovnovážná úroková míra je nyní dle Fedu na úrovni 2,8 procenta.

Fed snížil předpověď růstu americké ekonomiky v roce 2019 na 2,3 procenta, v září přitom počítal s růstem o 2,5 procenta. A čeká další pokles i v budoucnu. V roce 2020 se tempo ekonomiky má dále snížit na dvě procenta. Předpovědi jsou hluboko pod prognózou Trumpovy administrativy. Ten trvá na tom, že díky "jeho" daňovým škrtům bude růst HDP v příštích letech činit tři procenta.

Ve 13:00 zveřejní rozhodnutí o sazbách Bank of England. Změna se nečeká, hlavní sazba by měla zůstat na 0,75 procenta. "Vzhledem k současné nejistotě ohledně brexitu se zdá vyloučené, že by Bank of England dnes zvyšovala sazby. Banka dala jasně najevo svou opatrnost, když v poslední době vytvořila několik stresových scénářů krizového vývoje brexitu. Další směřování měnové politiky ve Velké Británii bude záležet na tom, jakým způsobem ostrovní království opustí EU," uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Dolar po rozhodnutí Fedu o sazbách začal posilovat pod 1,1400 EURUSD. Dnes zatím oslabuje, aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1420 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 96,69 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1356 do 1,1463 EURUSD.*

Bankovní rada ČNB bude dnes poprvé v novém složení jednat o sazbách. A bude to premiéra pro dva nové členy Tomáše Holuba a Aleše Michla. Před Vánoci by zvýšení sazeb bylo překvapením. Bude se čekat, co během tiskové konference naznačí guvernér ČNB Jiří Rusnok.

ČNB letos zvýšila sazby celkem pětkrát, v listopadu to bylo počtvrté v řadě. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 25 bazických bodů na 1,75 procenta.

Česká měna včera posilovala a přiblížila se k úrovni 25,70 EURCZK, později ale o své zisky přišla. Podobný vývoj byl i proti dolaru, koruna se dostala pod 22,55 USDCZK, ale středu končila na 22,60 USDCZK.

Dnes ráno se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,76 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,82 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,48 až 22,71 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.



Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?




Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.



Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?




Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.