Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Chcete vědět, jak loni zbohatli ti nejbohatší?

Nejbohatší lidé světa loni ještě více zbohatli. A ne zrovna málo, o bilion dolarů. To je čtyřikrát víc než v roce 2016. Jejich majetek rostl především díky tomu, že akciový trh ze sebe dokázal setřást ekonomické, sociální a politické rozpory a dosáhl rekordních výšin. Na svých webových stránkách to uvedla agentura Bloomberg.

Nárůst indexu Bloomberg Billionaires Index, jež zahrnuje 500 největších boháčů světa a je aktualizován každý den, v roce 2017 činil 23 procent. Je tak srovnatelný s růstem indexů MSCI World Index a Standard & Poor’s 500.

Ze všech miliardářů loni nejvíc vydělal zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos, jehož majetek na konci listopadu přesáhl 100 miliard dolarů. Za celý rok se zvětšil o 34,2 miliardy a Bezos tak v říjnu z pozice nejbohatšího člověka planety odsunul spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese. Dvaašedesátiletý Gates tuto příčku držel od května 2013. Část svého bohatství Gates věnoval na charitu, včetně 4,6 miliardy pro nadaci, kterou spravuje se svoji ženou Melindou. 

Také miliardář George Soros daroval značnou část svého bohatství na charitu. V říjnu potvrdil, že jeho rodinná kancelář v posledních letech darovala 18 miliard dolarů nadaci Open Society Foundations. A Soros tak v žebříčku miliardářů dle Bloomberg spadl s majetkem osm miliard dolarů až na 195. příčku.

Ke konci obchodního dne v úterý 26. prosince 500 multimilionářů kontrolovalo 5,3 bilionů dolarů. Ve stejném období předloni to bylo „jen“ 4,4 bilionu. “Je to součástí druhého největšího a druhého nejdelšího býčího trhu v historii,” poznamenal Mike Ryan, CIO UBS Wealth Management.

Vítězové roku 2017

Jsou to také boháči z Říše středu. Celkem 38 čínských miliardářů dle indexu Bloombergu zbohatlo v roce loni o 177 miliard dolarů. Jednalo se o 65procentní zisk, který byl největší ze 49 reprezentovaných zemí.

Chuej Kcha Jen, zakladatel developerské skupiny China Evergrande Group, si polepšil o téměř 26 miliard, což je meziročně o 350 procent více a je to druhý největší nárůst hned po Bezosovi. 

Technologický miliardář Ma Huateng, spoluzakladatel softwaru pro komunikace Tencent Holdings, se stal druhým nejbohatším člověkem Asie. Jeho majetek se téměř zdvojnásobil, a to na 41 miliard USD.

Podle zprávy UBS Group AG and PricewaterhouseCoopers množství asijských miliardářů poprvé předčilo Ameriku.

A jak na tom byli miliardáři ze Spojených států? Do indexu Bloombergu se jich dostalo nejvíc, konkrétně 159. Zbohatli o 315 miliard dolarů, a to o 18 procent a jejich majetek tak dosáhl dvou bilionů dolarů. 

Nejbohatší Rusové za sebou nechali ekonomické problémy, které následovaly po anexi Krymu v roce 2014 a loni zbohatli o 29 miliard dolarů. Jejich čisté jmění bylo 275 miliard dolarů. To je více, než měli před ekonomickými sankcemi, které jsou na Rusko uvaleny kvůli Krymu.

Rok 2017 byla také výjimečný pro technologické magnáty. Celkem 57 z nich, kteří se dostali do Bloomberg Billionaires Index, zbohatlo o 262 miliard dolarů, což představuje meziroční zvýšení o 35 procent. To je největší nárůst ze všech sektorů.

Top Tech

Spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg loni zaznamenal dle indexu čtvrtý největší nárůst svého jmění, rostlo o 45 procent, tedy o 22,6 miliardy dolarů. „Zuck“ oznámil, že plánuje prodat 18procentní podíl ve Facebooku.

Poražení boháči

Majetek francouzského telekomunikačního magnáta Patricka Drahiho se snížil o 4,1 miliardy na 6,3 miliardy dolarů, což představuje meziroční pokles o téměř 40 procent. 

Princ Al-Valíd bin Talál, nejbohatší člověk Saudské Arábie, si pohoršil o 1,9 miliardy na 17,8 miliardy dolarů. A to poté, co byl zatčen kvůli korupci.

Z indexu vypadlo 60 miliardářů, včetně obchodníka z JAR Christa Wiese, jehož majetek klesl o na 1,8 miliard z rekordních 7,7 miliardy dolarů v srpnu 2016. To vše hlavně kvůli účetnímu skandálu jeho firmy Steinhoff International Holdings. Z žebříčku miliardářů vypadl čtyřiadevadesátiletý vlastník CBS Sumner Redstone. 

Celkově tak 58 z 500 miliardářů, jejichž jmění se snížilo, přišlo o 46 miliard USD

Nové bohatství

Index Bloombergu loni odhalil hned 67 skrytých miliardářů. V dubnu se zjistilo, že Henry Laufer z Renaissance Technologies má čisté jmění v hodnotě čtyř miliard dolarů.  Do sítě boháčů byli chyceni dva rybí miliardáři, a to Rus Vitalij Orlov a Chuck Bundrant z Trident Seafood. Dalším je brazilský magnát, který nashromáždil jmění v hodnotě 1,3 miliardy dolarů a má největší větrnou elektrárnou Latinské Ameriky.

Pak jsou tu dva magnáti z realitního sektoru – Ben Ashkenazy a Joel Wiener. Objevili se rovněž nový miliardáři v oblasti technologií, včetně výkonného ředitele firmy Roku Inc. a dvou spoluzakladatelů Wayfair Inc. Euforie investorů vytvořila spoustu bitcoinových miliardářů, včetně dvojčat Tylera a Camerona Winkelvossových. 

Teď, když bohatství roste do nových výšin, je možné, že miliardáři zjistí, že miliarda už jim nebude stačit na to, co si za „tento balík“ koupili dříve. Cena za bydlení přesáhla 300 milionů, cena za rozvod dosáhla miliardy a znovu nalezený obraz od Leonarda da Vinciho, který byl vydražen v listopadové aukci za 450,3 milionu USD. To z díla italského mistra činí nejdražší prodaný obraz.

 

Newsletter