Německo se těsně nepropadlo do recese. Není důvod propadat depresi


08:39 • 15. února 2019

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, USDCZK, EURUSD, Německo, HDP

Stačila desetina procentního bodu a vše mohlo být jinak. Německá produkce mezi dvěma posledními čtvrtletími nevyrostla, ani se nepropadla. Včerejší ranní zpráva o stagnaci německého HDP se ale nakonec výsledků eura nedotkla.

Německá ekonomika se naposledy propadla o 0,2 procenta, nyní následovala mezičtvrtletní nula. Jen 0,1 procentního bodu pod nulu by stačila k tomu, aby se média zaplnila titulky s vyhlášením recese v největší evropské ekonomice. To je sama o sobě zpráva, která by mohla mít ohromný dopad, byť jen psychologický.

K debatě je určitě myšlenka, či spíše otázka, která se táhne už dlouhá desetiletí, ale v poslední době extrémně rychlých informací získává na důležitosti. Tedy jak moc jsme v extrémním případě závislí dokonce na zlomku procentního bodu v něčem tak hrubě měřitelném, jako je hrubý domácí produkt, v pouhé jedné, byť obrovské ekonomice.

Není možné odhadnout, co by se stalo, kdyby se do recese Německo přehouplo a kolik investorů si myslelo, že se to stane a jestli nakonec stagnace možná i zprávou pozitivní. Navíc je nanejvýš pravděpodobné, že by šlo jen o krátkou technickou recesi, po které by Německo růst nastartovalo. Je ale minimálně zajímavé se zamyslet nad tím, jak velký rozdíl by mohl v oné jedné desetině být.

Německá ekonomika meziročně rostla o 0,9 %, což je po očištění o množství pracovních dní pouhých 0,6 %. Přestože nejde o nijak závratná čísla, analytici předpokládají, že jde o krátkodobý pokles růstu a Německo stále stojí na pevných základech. „Máme spoustu důvodů k optimismu. Německá ekonomika na tom není tak špatně, jak se může zdát z čísel,“ řekl hlavní ekonom ING-DiBa Carsten Brzeski. Podle něj je důležité si uvědomit, že domácí poptávka je stále silná, rostly investice i spotřeba a ani vývoz se nepropadl. Hlavním problémem jsou podle něj pouze zásoby, což je krátkodobý problém.

Data o produkci přišla i z celé eurozóny, kde nijak nepřekvapila. Meziročně ekonomika zemí platících eurem vzrostla o 1,2 %, mezi čtvrtletími o 0,2 %. Obě čísla byla očekávána.

Celou řadu dat zveřejnili statistici ve Spojených státech. Mezi ty nejdůležitější patřil index cen výrobců, který v lednu meziročně zpomalil z 2,5 % na 2 %, což bylo mírně pod očekáváním. Velký a nečekaný propad vykázal maloobchod, který v USA za prosinec klesl z 0,1 % v listopadu na -1,2 %.

Společně s chutí riskovat, která se vrátila spolu se zprávami o možnosti zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou, se podařilo euru během dne posilovat. Během odpoledne se vyšplhalo proti dolaru až nad úroveň 1,13 EURUSD.

Aktuálně se euro v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1282 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,09 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1215 do 1,1326 EURUSD.*

Optimismus z vývoje globálního obchodu prospívá i koruně, která se před pár dny dostala na nejslabší hodnoty tohoto roku. Po oslabení až k 25,90 EURCZK a téměř k úrovni 23 USDCZK si koruna dopřála alespoň mírné posílení. To se mohlo opírat jen o dění na světových trzích, jelikož nepřišla žádná česká data.

Během včerejška tak koruna i přes původní oslabování až nad 25,82 EURCZK nakonec posílila na 25,79 EURCZK. Proti dolaru se jí dařilo víc a posílila až k hranici 22,8 USDCZK.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,78 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,73 až 25,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,72 až 22,97 USDCZK.* 

Během dneška budeme čekat na záznam z posledního jednání bankovní rady ČNB a na předběžný odhad růstu HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Dle predikce Roklen ekonomika poroste meziročně o 2,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,7 procenta, shodně s očekáváním trhu.  

Spojené státy zveřejní indexy cen dovozců a vývozců a data o průmyslu. Překvapit by mohl index nálady zveřejňovaný Michiganskou univerzitou, který naposledy ostře klesl z prosincové hodnoty 98,3 bodu na lednových 91,2 bodu. Nyní se předpokládá růst na 93,5 bodu.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Dominik Stroukal je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Vystudoval Univerzitu Karlovu a Vysokou školu ekonomickou, kde obdržel doktorát z ekonomie. Přednášel na řadě vysokých a středních škol, v současnosti působí na VŠ CEVRO Insititut. Je autorem několika knih, např. Bitcoin, peníze budoucnosti (2015) a Ekonomické bubliny (2019).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.